Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Do mojego biura poselskiego wpłynął wniosek Naczelnej Organizacji Technicznej z propozycjami wprowadzenia zmian w prezydenckim projekcie ustawy o zmianie Ustawy Prawo o Stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw o następującej treści:

Dodaje się art.24 a w brzmieniu:

  1. Stowarzyszenia rejestrowe i ich związki o ogólnokrajowym zasięgu działania zrzeszające osoby określonego zawodu lub zawodów pokrewnych, prowadzące bezpośrednio działalność wymagającą specjalistycznego przygotowania, określają w swoich statutach te dziedziny i formy prowadzonej działalności.
  2. Do statutowych zadań stowarzyszeń rejestrowych i ich związków, o których mowa w ust. 1 należy podnoszenie poziomu zawodowego i etyki zawodowej swoich członków oraz kształtowanie ogólnych standardów zawodowych lub standardów postępowania w zakresie ich działalności.
  3. Stowarzyszenia rejestrowe i ich związki, o których mowa w ust. 1 mogą posiadać szczególne uprawnienia w sferze publicznej na podstawie odrębnych przepisów i regulaminów wewnętrznych w zakresie poświadczania kompetencji i poziomu kwalifikacji zawodowych w określonych dziedzinach.
  4. Organy władzy i administracji publicznej obowiązane są zapewnić stowarzyszeniom rejestrowym i ich związkom, o których mowa w ust. 1, udział w konsultacjach dotyczących istotnych działań i decyzji w sferze publicznej oraz zasięgać w tych sprawach opinii zainteresowanych stowarzyszeń stosowanie do zakresu ich działania.”

Pewna część stowarzyszeń rejestrowych skupia w swoich szeregach osoby o określonych specjalnościach zawodowych np. inżynierowie i technicy różnych branż i specjalności, ekonomiści, księgowi, prawnicy itp. Często są to stowarzyszenia o długoletniej historii i znaczącym dorobku. Spełniają bardzo ważną rolę w integrowaniu ludzi określonych środowisk. W powszechnym języku takie stowarzyszenia są stowarzyszeniami zawodowymi, profesjonalnymi lub branżowymi. Stowarzyszenia te mają ogólnopolski charakter i najczęściej posiadają struktury terenowe w postaci oddziałów, klubów lub kół. Często stowarzyszenia te tworzą związki stowarzyszeń w celu podejmowania wspólnych zadań i reprezentacji zarówno w kraju jak i w organizacjach zagranicznych.

Najlepszym przykładem jest Naczelna Organizacja Techniczna - Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych skupiająca 39 stowarzyszeń różnych specjalności zawodowych, zrzeszających łącznie ponad 110 tys. członków (inżynierów, magistrów inżynierów, doktorantów, doktorów i profesorów nauk technicznych). Naczelna Organizacja Techniczna reprezentuje polskie środowisko techniczne w Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierów (FEANI) i Światowej Federacji Organizacji Inżynierskich (WFEO). Wydaje gazetę inżynierską „Przegląd Techniczny" - najstarsze pismo techniczne w Europie (blisko 150 lat), a także poprzez swoje Wydawnictwo Czasopism i Książek Technicznych „SIGMA NOT" ok. 40 tytułów czasopism branżowych. Organizuje wspólnie z innymi partnerami cykliczne Kongresy Techników Polskich - dotychczas odbyły się 24 Kongresy oraz Światowe Zjazdy Inżynierów Polskich. NOT ma strukturę sieciową posiada 48 Terenowych Jednostek Organizacyjnych, które zgodnie ze Statutem FSNT-NOT, za zgodą Rady Krajowej, utworzyć mogą co najmniej 3 oddziały terenowe branżowych stowarzyszeń.

NOT jest głównym organizatorem Olimpiady Wiedzy Technicznej obejmującej uczniów szkół ponadgimnazjalnych (dotychczas odbyło się 40 edycji) oraz Ogólnopolskiego Konkursu „Młody Innowator" obejmującego dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Naczelna Organizacja Techniczna prowadzi Muzeum Techniki w Warszawie (w PKiN) z pięcioma terenowymi oddziałami w kraju, z którego corocznie korzysta w celach edukacyjnych ok. 120 tys. uczniów i młodzieży. Odbywają się tam także pokazy i przeglądy polskiego dziedzictwa technicznego.

Na zlecenie Ministra Nauki FSNT-NOT prowadzi od 2001 roku pełną obsługę projektów celowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. W projektach tych dofinansowane są ze środków budżetowych badania przemysłowe i prace rozwojowe służące uruchomieniu produkcji innowacyjnych produktów lub wdrożeniu nowoczesnych technologii. 31 grudnia 2014 r. zakończono realizację trzeciej pięcioletniej umowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego na lata 2009-2014 z dofinansowaniem projektów na kwotę 70 min zł. Łącznie w ramach realizacji tego zleconego zadania publicznego w latach 2001-2014 rozpatrzono 1.485 wniosków msp, zawarto 878 umów o dofinansowanie na sumę ponad 204,1 min zł. Projekty celowe dla msp uznane są za jedną z najbardziej efektywnych form wydatkowania środków publicznych na B + R. Obsługę projektów celowych dla msp prowadzi wydzielone Centrum Innowacji NOT posiadające Certyfikat PN-EN ISO 9001:2009 od 2008 roku. Cl NOT posiada własny Zespół Ekspertów oceniający i kwalifikujący wnioski oraz rozliczający zrealizowane projekty. Dysponuje także bazą zewnętrznych ekspertów - recenzentów różnych branż i specjalności.

Organizowane przez FSNT-NOT corocznie od 2003 roku w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Innowacje-Technologie-Maszyny - Forum Inżynierskie - jest uznaną formą promocji innowacji technicznych w polskiej gospodarce. Tematyka Forum jest corocznie zmieniana i odpowiada współczesnym wyzwaniom. Na Forum Inżynierskim dokonuje się także prezentacji zrealizowanych projektów celowych i ich twórców.

Ustawa z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. nr 116 poz. 730 z późn. zmianami) upoważniła, obok jednostek naukowych i CBR-ów, „stowarzyszenia naukowo-techniczne o zasięgu ogólnokrajowym i zakresie działania związanym z inwestycją technologiczną" (art. 5 ust. 3 pkt 1) do sporządzania i wydawania opinii o nowej technologii. Opinia taka jest niezbędna przy składaniu przez przedsiębiorców wniosku o kredyt technologiczny, częściowo umarzany przez BGK (działanie 4.3 PO-IG). W opinii tej musi być zawarte bardzo wiele elementów - jak charakterystyka technologii i sposób jej wdrożenia, a także opis towarów, procesów lub usług będących wynikiem inwestycji finansowanej kredytem technologicznym. Opiniujący musi potwierdzić, że wdrażana technologia jest innowacyjna i nie jest stosowana na święcie dłużej niż 5 lat. Po zakończeniu inwestycji, przedsiębiorca wnioskując o premie technologiczną musi również przedstawić opinię sporządzoną przez upoważniony wyżej wymieniony podmiot. Do wydawania takich opinii upoważnione są stowarzyszenia naukowo-techniczne skupione w FSNT-NOT oraz 35 Terenowych Jednostek Organizacyjnych NOT, a także Cl NOT dysponujące kompetentną kadrą ekspertów. Opracowywane i wydawane są także „opinie o innowacyjności" nowych wyrobów lub wdrażanych technologii dla przedsiębiorstw sektora MSP - aplikujących o dofinansowanie projektów w Regionalnych Programach Operacyjnych (RPO).

Naczelna Organizacja Techniczna - Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych prowadzi szerokie działania związane z ustawicznym kształceniem i doskonaleniem zawodowym inżynierów oraz dokumentowaniem ich kompetencji. Od wielu lat funkcjonuje system nadawania przez NOT stopni specjalizacji zawodowej inżynierów. Nadano już ponad 6 tysiącom inżynierów specjalizacje I lub II stopnia. System ten określa Uchwała Rady Krajowej FSNT-NOT nr 14 z dnia 28 czerwca 2005 r. w sprawie zasad i trybu uzyskiwania specjalizacji zawodowej inżynierów i techników. Poprzednio podstawą prawną systemu była delegacja zawarta w art. 68c ust. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Naczelna Organizacja Techniczna pośredniczy i wnioskuje do Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierów (FEANI), której NOT jest stałym członkiem, o nadawanie polskim inżynierom spełniającym określone kryteria tytułu Euroinżyniera. Tytuł ten ma swoją wysoką rangę i prestiż w Europie Zachodniej. W zasadzie zastępuje nostryfikację dyplomu ukończenia dwustopniowych studiów inżynierskich (mgr inż.) oraz zaświadczenie o posiadanej praktyce zawodowej i znajomości języka obcego.

W 2012 r. FEANI w porozumieniu z Komisją Europejską, w oparciu o pkt. 32 preambuły Dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych wprowadziła system wydawania Karty Zawodowej Inżyniera. Jest to spójny system wdrażany obecnie w 9 krajach a przygotowania do jego zastosowania prowadzone są we wszystkich krajach członkowskich FEANI.

Naczelna Organizacja Techniczna na podstawie zawartej umowy z FEANI wdrożyła ten system w Polsce z dniem 1 stycznia 2013 r. Karta ta spełnia wymogi European Professional Card a dodatkowo, na życzenie środowisk inżynierskich, ma formę plastikowego dokumentu zawierającego potwierdzone dane dotyczące wykształcenia, praktyk i staży zawodowych zapisanych z odpowiednimi zabezpieczeniami. Wykonywanie tych kart Naczelna Organizacja Techniczna zleciła Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Pełna baza danych znajduje się w Brukseli w siedzibie FEANI. Należy podkreślić, że Karta Zawodowa Inżyniera może znakomicie ułatwić mobilność polskich inżynierów na europejskim rynku pracy. Prowadzone są przez FEANI z Komisją Europejską uzgodnienia dotyczące uznania Karty Zawodowej Inżyniera za odpowiednik Europejskiej Legitymacji Zawodowej, ustanowionej przepisami nowego art. 4a znowelizowanej w listopadzie 2013 r. Dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych.

Zaprezentowany w dużym skrócie zakres działania FSNT-NOT, dotyczący działalności statutowej tej organizacji, uzasadnia wprowadzenie odpowiednich zapisów do projektu nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach - odnoszących się do stowarzyszeń rejestrowych o zasięgu ogólnopolskim, skupiających profesjonalistów oraz ich związków. Podobne działania prowadzone są przez bratnie stowarzyszenia zawodowe jak: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa.

W związku z powyższym kieruję do Pana Ministra następujące pytania:

  1. Jakie jest stanowisko Ministerstwa wobec zaprezentowanych przez NOT propozycji zmian do projektu ustawy?
  2. Czy Ministerstwo zamierza wziąć pod uwagę propozycje zmian do projektu, przedstawione przez NOT, a zawarte w interpelacji?
  3. Czy Ministerstwo może zaprezentować alternatywne rozwiązanie dla organizacji takich jak NOT, w przypadku nie uwzględnienia w projekcie proponowanych zmian?