Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 849 ze zm.) w art. 17 ust. 2 pkt 2 stwierdza, że „opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się: (...) od osób przebywających w szpitalach”. W orzecznictwie sądowo-administracyjnym nie ma wątpliwości, że samo uzyskanie, przez podmiot prowadzący leczenie uzdrowiskowe, statusu szpitala zwalnia z obowiązku naliczania opłaty uzdrowiskowej i miejscowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 14 marca 2013 r. I SA/Sz 921/12 stwierdził, iż: „Nie ma zatem podstaw do różnicowania na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych szpitali w pojęciu ogólnym od innych szpitali o charakterze specjalistycznym, w tym od szpitali uzdrowiskowych. Gdyby ustawodawcy zależało na wyeliminowaniu szpitali uzdrowiskowych ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 2 pkt 2 u.p.o.l., to uczyniłby to wprost w cytowanym przepisie. Tymczasem ustawa posługuje się ogólnym określeniem "szpital" nie różnicując w żadnym przepisie rodzajów szpitali, które podlegają lub nie podlegają zwolnieniu”. Jednakże w tym samym wyroku Sąd stwierdza: „Niewątpliwie zatem każdy zakład lecznictwa uzdrowiskowego wykonuje działalność leczniczą i świadczenia zdrowotne w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, świadczy je w ramach m in. szpitala, którego zadania określone są przez ustawodawcę w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym z tą różnicą, że działającym na obszarze uzdrowiska i wykorzystującym jego warunki naturalne przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Mając na uwadze powyższe brzmienie przywołanych przepisów, błędnie przyjęły to organy podatkowe że definicję "szpitala" z ustawy o działalności leczniczej stosuje się do definicji szpitala z ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym”.

Wynika z tego, że słowo „szpital” ma pojęcie jednorodne tylko na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a inaczej jest traktowane na gruncie przepisów ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym i ustawy o działalności leczniczej. Powyższe jest zasadne, ponieważ szpital uzdrowiskowy w rzeczywistości nigdy nie pełnił i nadal nie pełni tych funkcji jakie pełnią szpitale tzw. ogólne czy specjalistyczne, na co wskazuje zakres zadań szpitala uzdrowiskowego określony w art. 8 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym (...).

Obecnie szpitale uzdrowiskowe, po uzyskaniu statusu szpitala uzdrowiskowego, prowadzą działalność przypisaną im w art. 8 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym w bardzo ograniczonym zakresie. Często występują przypadki przyjmowania do takich obiektów osób wyłącznie na leczenie uzdrowiskowe. Wówczas obiekt mając status szpitala nie pobiera opłaty uzdrowiskowej od osób w nim przebywających. Coraz liczniejsze są również przypadki przyjmowania do szpitala uzdrowiskowego osób na pełnopłatny pobyt z ordynacją zabiegów typowo sanatoryjnych. Także w tym przypadku nie pobiera się opłaty za pobyt w takim szpitalu, czego dowodem są istniejące spory sądowe.

Do mojego biura poselskiego wpłynął wniosek przedstawicieli Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych o podjęcie działań mających na celu zmianę art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, poprzez dodanie w art. 17 ust. 2 pkt. 2 po słowach „od osób przebywających w szpitalach” słów „za wyjątkiem osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych”.

Wprowadzenie tej zmiany jest ważne nie tylko z punktu widzenia uporządkowania kwestii interpretacyjnych czy też interesów gmin uzdrowiskowych, na które nałożone są liczne zadania, ale również z punktu widzenie sprawiedliwości społecznej i równoprawnego traktowania wszystkich podatników. Jest rzeczą powszechnie wiadomą, że w wielu szpitalach uzdrowiskowych działalność tzw. „szpitalna” jest prowadzona tylko przez kilka miesięcy w roku lub stanowi niewielki procent faktycznej działalności obiektu, w którym jest usytuowane albo sanatorium, albo prowadzona działalność rehabilitacyjna lub po prostu jest hotel. Tak więc de facto szpital uzdrowiskowy nie pełni i nigdy nie będzie pełnił roli typowego szpitala zamkniętego. Tymczasem sam status szpitala uzdrowiskowego powoduje, że osoba, która nie będzie korzystała z żadnych zabiegów i leczenia szpitalnego, lecz tylko przez sam fakt nocowania w szpitalu uzdrowiskowym nie będzie musiała uiścić opłaty uzdrowiskowej.

W związku z powyższym kieruję do pana Ministra następujące pytania:

  1. Jakie jest stanowisko Ministerstwa wobec propozycji wprowadzenia zmian w nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, odnoszących się do pobierania opłaty uzdrowiskowej od osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych, przedstawionych w interpelacji?
  2. Jak Ministerstwo odnosi się do argumentów, przedstawionych w interpelacji?
  3. Czy Ministerstwo widzi możliwość wprowadzenia zmiany art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, poprzez dodanie w art. 17 ust. 2 pkt. 2 po słowach „od osób przebywających w szpitalach” słów „za wyjątkiem osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych”? Jeśli nie, to dlaczego?