Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Marszałek,

odpowiadając na interpelację Pana posła Edwarda Siarki (nr 33249) w sprawie postępu prac związanych z budową drogi ekspresowej S7 z Lubnia do Rabki-Zdroju oraz drogi krajowej nr 47 z Rabki –Zdrój do Zakopanego, przedstawiam następujące informacje i wyjaśnienia.

W dniu 19 grudnia 2014 r. Oddział GDDKiA w Krakowie ogłosił przetargi ograniczone na budowę drogi ekspresowej S7 z Lubnia do Rabki-Zdroju z podziałem na trzy zadania:

1. Budowa drogi ekspresowej S7 Kraków-Rabka Zdrój na odcinku Lubień-Naprawa, od km ok 713+580 do ok. 721+170,00.

2. Budowa drogi ekspresowej S7 Kraków - Rabka Zdrój na odcinku Naprawa – Skomielna Biała w km od ok. 721+170 do ok. 724+220 wraz z budową tunelu.

3. Budowa drogi ekspresowej S7 Kraków - Rabka Zdrój na odcinku Skomielna Biała – Chabówka, od km ok. 724+220 do km ok. 729+410 oraz budowa nowego odcinka drogi krajowej nr 47 klasy GP na odcinku Rabka Zdrój – Chabówka km 0+000,00 – km 0+877,22.

W pierwszym etapie ww. przetargów wpłynęły wnioski wykonawców o udział w poszczególnych postępowaniach. Zamawiający sprawdza ww. wnioski i po dokonaniu oceny spełniania warunków udziału w danym postępowaniu, zaprosi wytypowanych wykonawców do złożenia ofert. Podpisanie umów na budowę ww. odcinków dróg planowane jest na marzec 2016 r. Natomiast zakończenie realizacji ostatniego odcinka planowane jest na I kwartał 2021 roku.

Odnosząc się do budowy mostu w Białym Dunajcu informuję, że dla „Rozbudowy drogi krajowej nr 47 wraz z budową mostu na rzece Biały Dunajec” wybrano koncepcję budowy mostu w nowym śladzie. Aktualnie stosownie do opinii eksperta na starym obiekcie mostowym, ruch pojazdów odbywa się wahadłowo, środkiem obiektu przy sygnalizacji świetlnej. Dla ww. zadania Zamawiający posiada dokumentację projektową tj. projekt budowlany, projekt wykonawczy, oraz materiały przetargowe.

W dniu 1 września 2014 r. Burmistrz Miasta Zakopanego wydał nową decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji WOŚ.6220.9.2013 (DUŚ). Strony postępowania wniosły 5 odwołań od DUŚ do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Nowym Sączu. W dniu 12 maja 2015 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu wydało decyzję utrzymującą w mocy decyzję środowiskową wydaną w dn. 01.09.2014 r. przez organ I instancji. Począwszy od października 2014 r. przedsiębiorstwo Forprojekt Sp. z o.o. dokonuje aktualizacji dokumentacji projektowej. Po dokonaniu aktualizacji geodezyjnych w terenie, zgodnie z procedurami ośrodka geodezyjnego w Zakopanem wydana została przez Starostwo w Zakopanem w dn. 19.05.2015 r. nowa mapa do celów projektowych. Projektant jest w posiadaniu wszystkich aktualizacji oprócz pozwolenia wodnoprawnego. Po jego uzyskaniu możliwe będzie złożenie wniosku o wydanie nowej decyzji ZRID.

W kwestii budowy bądź przebudowy drogi krajowej nr 47 Nowy Targ – Zakopane informuję, że w latach 90-tych ostatecznie zadecydowano o poszerzeniu drogi krajowej do przekroju o czterech pasach ruchu. We wszystkich planach zagospodarowania przestrzennego gmin: Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i Zakopane, zatwierdzonych stosownymi uchwałami Rad Gmin, przewidziano niezbędne do tego celu rezerwy terenu o szerokości około 40 m. Staraniem GDDKiA wykonane zostały badania geologiczne i dokładne mapy geodezyjne, koncepcja oraz studium techniczno-środowiskowe i projekt budowlany (w tym wiele wariantów rozwiązań), projekt podziału gruntów z propozycją wykupów gruntów prywatnych. Od pierwszej prezentacji (konsultacji społecznych) rozpoczęły się protesty mieszkańców. Oddział GDDKiA w Krakowie spełniał wszystkie możliwe do spełnienia postulaty mieszkańców Gmin w zakresie m.in.: zmiany trasy, ujęcia w projekcie bulwaru nad potokiem Poroniec, połączenia ciągu dróg lokalnych obsługujących przyległy teren.

Wydana 17 sierpnia 2007 r. przez Wojewodę Małopolskiego decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, została natychmiast zaskarżona przez Stowarzyszenie Federację Obrony Podhala oraz mieszkańców Poronina i Zakopanego. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska 17 marca 2010 r. uchylił w całości zaskarżoną decyzję środowiskową dla zadania: Rozbudowa drogi krajowej nr 47 Rabka-Zdrój – Zakopane do parametrów klasy G na odcinku Poronin – Zakopane (ul. Kasprowicza) od km 33+501,31 do km 39+220,72, oraz budowa odcinka klasy G w Zakopanem (ul. Kasprowicza - ul. Nowotarska) od km 39+220,72 do km 40+649,30.

Z uwagi na brak akceptacji zaproponowanych nowych rozwiązań drogowych przez uczestników konsultacji społecznych z rejonu Szaflar, Białego Dunajca, Poronina i Zakopanego, GDDKiA zdecydowała się wstrzymać dalsze działania na tej drodze w powyżej opisanym zakresie do czasu osiągnięcia konsensusu społecznego. W związku z powyższym brak było podstaw formalnych do realizacji inwestycji i nie została ona ujęta w PBDK na lata 2011-2015. Problemu nie rozwiązało także opracowane na zlecenie Marszałka Województwa Małopolskiego „Studium lokalizacyjno-funkcjonalno-ruchowe rozwoju podhalańsko-tatrzańskiego układu komunikacyjnego”. Zawarta w studium propozycja rozproszonego modelu obsługi komunikacyjnej Podhala i Podtatrza, w wariancie nr II – promienistym, jest akceptowana z drobnymi uwagami przez większość samorządów oraz społeczeństwo Podhala. Przyjęcie propozycji zawartych w studium wymaga rozwiązania kilku zasadniczych kwestii, w tym przede wszystkim wspomnianego w wielu opiniach przekwalifikowania drogi krajowej nr 47 na drogę wojewódzką bądź powiatową (co wymusi finansowanie ww. drogi ze środków samorządowych). Do chwili obecnej nie doszło do porozumienia w tej sprawie.

W sprawie przekwalifikowania drogi krajowej nr 47 na odcinku Nowy Targ – Zakopane na drogę wojewódzką, inicjatywę musi podjąć Marszałek Województwa Małopolskiego.

Ponadto informuję, że w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju przygotowany został projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (Program), który jest dokumentem określającym podstawowe obszary interwencji Rządu w zakresie rozwoju infrastruktury dróg krajowych wraz z limitem środków jakie, planuje się na nie przeznaczyć. Celem nowego programu drogowego jest wskazanie takich zadań drogowych, które pozwolą na stworzenia nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej.

W grudniu ub. r. i styczniu br. odbywały się konsultacje publiczne projektu Programu. W ramach konsultacji obywatele, jednostki samorządu terytorialnego oraz partnerzy społeczni i gospodarczy zgłosili ponad 42 tysiące uwag. Po dokładnym zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszonymi uwagami, Ministerstwo biorąc pod zapisy Kontraktów Terytorialnych czy Dokumentu Implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.), skierowało do dalszych analiz niektóre przedsięwzięcia drogowe. W tym kontekście należy wskazać, że w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Małopolskiego, negocjowanym i podpisanym przez władze samorządowe ujęte zostało zadanie pn. Przebudowa drogi krajowej nr 47 na odc. Rdzawka - Nowy Targ, wraz z elementami modernizacji DK 47 na odcinku Nowy Targ – Zakopane (węzeł Poronin). Z uwagi na powyższe, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju prowadzi dalsze analizy przedmiotowego przedsięwzięcia pod kątem ewentualnego ujęcia w Programie. Rozszerzenie zakresu rzeczowego projektu Programu wymaga w pierwszej kolejność zabezpieczenia dodatkowych środków na jego realizację. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów.

Z poważaniem

Paweł Olszewski

Sekretarz Stanu