Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Niewątpliwie Polska i inne państwa Unii Europejskiej jeszcze przez wiele lat nie odejdą od konsumpcji energii wytwarzanej z węgla kamiennego. Przeciwnie, w Polsce trwa modernizacja i rozbudowa bloków energetycznych zużywających węgiel kamienny. Z uwagi na dostępność kadry pracowniczej, otwartość mieszkańców oraz istnienie rozwiniętej sieci transportowej Lubelszczyzna i Chełmszczyzna oferują świetne warunki do rozwoju inwestycji związanych z wydobyciem i przeróbką węgla kamiennego.

Zagospodarowanie Lubelskiego Zagłębia Węglowego stwarza niepowtarzalną okazję polepszenia sytuacji gospodarczej i warunków życia ludności regionu, umożliwia prowadzenie inwestycji przez jednostki samorządu terytorialnego, zapewniając rozwój tutejszej przedsiębiorczości oraz zatrzymanie ucieczki młodych obywateli z regionu. Na tej podstawie można przypuszczać, iż budowa nowych kopalń jest z nadzieją wyczekiwana przez mieszkańców. Jest to również szansa na przywrócenie Polsce pozycji eksportera węgla kamiennego i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej.

W ostatnim czasie lokalna telewizja i prasa doniosły, że firmy poszukiwawczo-wydobywcze działające na terenie LZW i planujące tu budowę nowych kopalń napotykają na trudności,a nawet obstrukcję ze strony Ministerstwa Środowiska i tych urzędników, którzy odpowiadają za realizację jego zadań. Ta sytuacja jest nie tylko niezrozumiała, ale również budzi olbrzymi niepokój w moim regionie.

Wobec powyższego uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Ile koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie węgla kamiennego wydano dla obszaru LZW w ciągu ostatnich 5 lat? Którzy przedsiębiorcy otrzymali te koncesje? Jakie przychody z tego tytułu uzyskał Skarb Państwa?
  2. Które z tych podmiotów zrzekły się koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie złóż węgla kamiennego w obszarze LZW? Z jakich przyczyn zrzekły się swoich uprawnień i czy nie odbyło się to ze szkodą dla pozyskania nowej informacji geologicznej bądź dla zagospodarowania istniejących złóż? W jaki sposób MŚ monitoruje wykonywanie koncesji w LZW?
  3. W jaki sposób Minister Środowiska wspiera działania mające na celu zapewnienie lepszego rozpoznania geologicznego LZW? Czy MŚ ułatwia podmiotom rozpoznającym struktury geologiczne w LZW prowadzenie kampanii wiertniczych i czy sprawnie proceduje wnioski dotyczące zmian w już przyznanych koncesjach rozpoznawczych? Jakie ułatwienia i udogodnienia resort wprowadził dla przedsiębiorców deklarujących budowę nowych kopalń? Proszę o dane dotyczące wykonania nowych głębokich otworów rozpoznawczych w LZW w ciągu ostatnich 5 lat.
  4. Ile złóż węgla kamiennego w LZW udokumentowano w ciągu ostatnich lat? Ile złożono wniosków o zatwierdzenie dokumentacji geologicznej? Jacy to byli przedsiębiorcy? Ile trwają takie postępowania i jakie terminy są przewidziane na wydanie decyzji o zatwierdzeniu dokumentacji? Jak sprawnie takie wnioski są procedowane przez Ministra Środowiska, choćby w porównaniu z wnioskami dotyczącymi złóż w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym? Jaki jest pozytywny efekt dla Skarbu Państwa wynikający z nowego pełnego udokumentowania danego złoża? Czy dodatki do dokumentacji geologicznej ograniczające się tylko do rozliczenia wielkości zasobów w złożu wg nowych przepisów można uznać za przykład nowego rozpoznania złoża uprawniającego do sporządzenia projektu zagospodarowania złoża? Proszę o wskazanie bezpośrednich korzyści dla Skarbu Państwa wynikających z tworzenia nowych całościowych dokumentacji geologicznych dla głównych surowców występujących w LZW i ich przewag wobec tzw. dodatków do historycznych dokumentacji.
  5. W jaki sposób Ministerstwo Środowiska zapewnia równe traktowanie przedsiębiorców rozpoznających złoża węgla kamiennego i planujących budowę nowych kopalń wobec podmiotów już prowadzących wydobycie tego surowca? Czy dochodzi do przypadków blokowania postępowań wszczętych z wniosku nowych przedsiębiorców rozpoznających złoża w LZW przez podmioty, które uzurpują sobie prawo do zagospodarowania złóż pomimo nieprzeprowadzenia właściwego, zgodnego ze współczesnymi standardami rozpoznania geologicznego? Czy dochodziło do przypadków nieuprawnionego dopuszczenia do udziału w postępowaniu o zatwierdzenie dokumentacji geologicznej podmiotów trzecich, które takiej dokumentacji nie sporządziły i nie miały interesu prawnego, by zostać uznane za stronę postępowania? Jeśli takie przypadki miały miejsce, proszę o uzasadnienie ich precedensowego charakteru.
  6. Czy przy analizie wniosków o koncesję wydobywczą Minister Środowiska bierze pod uwagę uwarunkowania ekonomiczne planowanego przedsięwzięcia, tworzenie nowych miejsc pracy, zapewnienie podaży surowca wysokiej jakości, skalę działania podmiotów już prowadzących działalność, szansę na wdrożenie nowych technologii górniczych i przetwórczych, ryzyko monopolizacji wydobycia surowca w regionie oraz promowanie konkurencyjności w branży górniczej?
  7. Jak Minister Środowiska dotąd realizował swoje kompetencje w zakresie oceny projektów zagospodarowania złoża składane przez podmioty ubiegające się o koncesję na wydobywanie węgla kamiennego, czy organ przeprowadzał rzeczową analizę składanych projektów zagospodarowania złoża czy też ograniczał się tylko do oceny ich formalnej poprawności i zgodności z obowiązującymi przepisami? Ile projektów nie uzyskało aprobaty ministra i z jakich powodów? Czy ew. odmowy były powiązane z niespełnieniem jakiegokolwiek kryterium spośród tych wymienionych powyżej? Proszę o ocenę kompetencji Ministra Środowiska w zakresie akceptowania projektów zagospodarowania złóż węgla kamiennego i efektywność jego współpracy w tym zakresie z Ministrem Gospodarki.