Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W czasie pełnionych dyżurów poselskich, zgłosili się do mnie przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej z prośbą o interwencję w sprawie dotyczącej zmiany algorytmu finansowania tych instytucji.

Warsztaty Terapii Zajęciowej to placówki powołane w 1991 roku w celu rehabilitacji społecznej, a od 1997 roku także rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Zasady ich działania reguluje Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z dnia 27 sierpnia 1997 r. ( Dz.U. z 2011 r. Nr 127 , z późn. zm. ) i Rozporządzenie Ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej ( Dz. U. Nr 63 ). Oba te akty prawne pozwalają w sposób należyty, ciągły , planowy i adekwatny do potrzeb realizować zawarte w nich cele.

Obecnie w naszym kraju działa prawie 700 WTZ i obejmują codzienną opieką ponad 24 tysiące osób niepełnosprawnych i ich rodziny. Placówki te znakomicie realizują swoje cele. Posiadają odpowiednią bazę lokalową oraz odpowiednią kadrę wykwalifikowanych pracowników. Na co dzień obok realizacji terapii zajęciowej prowadzą szereg zajęć z zakresu rehabilitacji społecznej przyczyniając się do usamodzielnienia swoich podopiecznych .

Środowiska WTZ to ludzie bardzo zaangażowani w swoje działania i co zasługuje na uwagę wspierające się w swej pracy. W całym kraju organizuje się wiele wspólnych działań - spotkań integracyjnych, konkursów, zawodów, wystaw. Pracownicy WTZ angażują w te działania nie tylko społeczności lokalne, ale i ludzi znanych i cenionych jak artyści czy sportowcy.

Warsztaty Terapii Zajęciowej przez lata pracy w znakomity sposób poprzez swoje działania przyczyniły się do likwidacji negatywnych zjawisk, jakimi są izolacja i wykluczenie społeczne osób niepełnosprawnych.

Niestety, sytuacja finansowa, w której obecnie znajdują się WTZ nie pozwala im na sprawne kontynuowanie swoich prac na dotychczasowym poziomie. Wynika to m.in. z zastoju waloryzacji kwot przeznaczonych na działalność takich placówek.

Środki finansowe na działalność WTZ określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 maja 2003 r., a ostatnia jego nowelizacja weszła w życie 01.01.2009 roku. Od tego czasu przyjęta wtedy kwota nie była zmieniana. Obecnie, po upływie 6 lat nie jest ona wartością w pełni odpowiadającą rzeczywiście ponoszonym kosztom.

Pytanie:

Czy Ministerstwo planuje zwiększenie pokrycia kosztów rocznego pobytu uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej oraz wprowadzenie rozwiązań mających na celu rewaloryzacje tej kwoty w każdym roku?