Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Marszałek,

odpowiadając na interpelację nr 32987 posła Tomasza Szymańskiego w sprawie uwzględnienia istotnych przedsięwzięć infrastrukturalnych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, przekazaną przy piśmie z 11 czerwca 2015 r., przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

Do Ministra Infrastruktury i Rozwoju wpłynęła korespondencja w tej samej sprawie, zawierająca stanowisko Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, na którą została udzielona odpowiedź. Opinia wyrażona przez radnych przyjęta została ze zrozumieniem i z uwagą przeanalizowana.

Plany związane z rozwojem sieci dróg krajowych, w tym budową obwodnic miast, sformułowane zostały w przygotowanym w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, a następnie przekazanym do konsultacji publicznych, projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Objął on przedsięwzięcia, których realizacja będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju transportu drogowego w Polsce i które w możliwie największym stopniu przyczynią się do usprawnienia połączeń pomiędzy regionami kraju. Przy wyborze inwestycji przewidzianych do realizacji stosowane były obiektywne kryteria, zapewniające uzyskanie możliwie najlepszych efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych.

Konsultacje publiczne projektu Programu zakończone zostały przeszło cztery miesiące temu. Miały one na celu zebranie uwag, komentarzy i wniosków dotyczących treści dokumentu, a zwłaszcza zaplanowanych w nim zadań inwestycyjnych. Z możliwości wyrażenia swojej opinii i zgłoszenia propozycji modyfikacji projektu skorzystało wówczas liczne grono podmiotów. Do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wpłynęło ponad 42 tys. postulatów dotyczących ujęcia w Programie dodatkowych inwestycji. Zorganizowana została również otwarta dla wszystkich zainteresowanych konferencja, stanowiąca dodatkową możliwość zgłoszenia uwag i opinii. Z dniem 30 stycznia br. konsultacje publiczne zostały zakończone, a Ministerstwo podjęło starania, aby uwzględnić ich rezultaty w możliwie największym stopniu, mając przy tym na uwadze priorytety rozwojowe kraju oraz dostępne środki finansowe na realizację Programu.

Mając powyższe na uwadze, uprzejmie wyjaśniam, że stanowisko Ministra Infrastruktury i Rozwoju dotyczące możliwości realizacji zgłoszonych podczas konsultacji publicznych poszczególnych zadań inwestycyjnych sformułowane zostało w załączniku nr 1 do Raportu z konsultacji publicznych Projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, opublikowanym na stronach internetowych Ministerstwa pod adresem: http://www.mir.gov.pl/strony/zadania/transport/drogi/program-budowy-drog-krajowych. Zgodnie z nim propozycje włączenia do Programu budowy obwodnic miejscowości: Kowalewo Pomorskie, Zławieś Wielka, Strzyżawa, Przysiek, Rozgarty, Brześć Kujawski i Kruszwica skierowane zostały do dalszych analiz; postulaty ujęcia w dokumencie obwodnic miejscowości: Strzelno, Gniewkowo, Nowe nie zostały zgłoszone podczas konsultacji; natomiast obwodnica miejscowości Lipno jest przewidziana do realizacji jako element przyszłej drogi S10. Należy przy tym zaznaczyć, że wszystkie powyższe inwestycje wpisane zostały do Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego na listę rezerwową, tj. obejmującą zadania, których podjęcie uwarunkowane jest dostępnością środków umożliwiających ich sfinansowanie.

Podobnie, ewentualne przeniesienie z listy rezerwowej na listę podstawową budowy obwodnic Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego, a także budowy łącznika obwodnicy Inowrocławia pomiędzy drogami dk 15 i dk 25, możliwe będzie w przypadku pojawienia się oszczędności przy realizacji zadań z listy podstawowej bądź zwiększenia budżetu Programu.

Pragnę zapewnić, że problemy poruszone w przekazanym przez Pana stanowisku traktowane są z najwyższą uwagą. Ich satysfakcjonujące rozwiązanie jest elementem szerszych działań podejmowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju mających na celu budowę w Polsce spójnego i nowoczesnego systemu dróg krajowych zapewniającego efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego.

Z poważaniem

Paweł Olszewski

Sekretarz Stanu