Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Na podstawie art. 192 Regulaminu Sejmu zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie informacji dotyczących zmiany wysokości dofinansowania wynikającego z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 maja 2003r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym oraz podejmowanych działań w zakresie finansowania WTZ.

Jak wynika z dotychczas kierowanych do Ministerstwa interpelacji i zapytań poselskich oraz pism stowarzyszeń zajmujących się warsztatami terapii zajęciowej, problem finansowania WTZ jest niezwykle istotny i wymaga podjęcia konkretnych działań. Obecnie stowarzyszenia zajmujące się WTZ, w tym Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), otrzymują na podstawie wyżej wymienionego rozporządzenia dofinansowanie kosztów pobytu jednego uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej w kwocie 14 796zł rocznie. Kwota ta nie uległa zmianie od 7 lat.

PSOUU wielokrotnie zwracało uwagę, że wspomniana kwota jest zbyt niska, by utrzymać placówki zajmujące się rehabilitacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością. Brak wystarczających środków finansowych uniemożliwia realizację wszystkich zadań, które na organizatorów WTZ nakłada Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W rezultacie organizator warsztatów jest w stanie zabezpieczać jedynie podstawowe potrzeby związane z bieżącą działalnością prowadzonych placówek, nie mając szans na rozwój.

Zbyt niskie dofinansowanie wpływa także na ukształtowanie pensji terapeutów na poziomie minimalnego wynagrodzenia krajowego. Kwota wynagrodzenia jest nieadekwatna do wymagań stawianych terapeutom przez przepisy prawa, standardy organizatora oraz rzeczywiste potrzeby uczestników WTZ. Należy zaznaczyć, że praca terapeuty jest szczególnie wymagająca i trudna, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w kwocie wypłacanego wynagrodzenia.

Konsekwencją występującej obecnie sytuacji jest brak możliwości zapewnienia osobom niepełnosprawnym intelektualnie odpowiedniego wsparcia zmierzającego do przygotowania tych osób do podjęcia zatrudnienia i życia w otwartym środowisku czyli realizacji głównego celu działalności WTZ.

W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Jakie działania zmierzające do zmiany aktualnie obowiązującego rozporządzenia w punktach dotyczących kwoty dofinansowania uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej są obecnie prowadzone przez Ministerstwo?
  1. Jakie konkretne działania są podejmowane przez Ministerstwo w zakresie zwiększenia kwoty dofinansowania WTZ? Jakie rozwiązania prawne Ministerstwo proponuje w tej kwestii?
  1. Jak Ministerstwo proponuje rozwiązać problem zbyt niskich wynagrodzeń terapeutów prowadzących WTZ?

Z poważaniem

Jarosław Gowin

Poseł na Sejm RP