Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W związku z interpelacją Pana posła Tadeusza Arkita, przekazaną przez Pana Marka Kuchcińskiego, Wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pismem z dnia 22 maja 2015 r., znak: K7INT32785, w sprawie zagrożenia spowodowanego przez 3000 t niebezpiecznych odpadów w Kaliszu, uprzejmie przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

Na wstępie należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 47 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. 2013 r., poz. 21, z późn. zm.), posiadacz odpadów, któremu cofnięto zezwolenie, jest obowiązany do usunięcia odpadów i skutków prowadzonej działalności, objętej tym zezwoleniem, na własny koszt. Z treści interpelacji wynika, że w przedmiotowej sprawie, nastąpiło cofnięcie zezwolenia na zbieranie odpadów oraz zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne wobec posiadacza odpadów znajdujących się w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Efektem postępowania egzekucyjnego powinno być usunięcie odpadów przez posiadacza, bądź w przypadku nieudanej egzekucji, wykonanie zastępcze, a następnie obciążenie kosztami odpowiedzialnego za odpady. Podkreślenia wymaga fakt, że w każdym przypadku to posiadacz odpadów znajdujących się w miejscu do tego nieprzeznaczonym, powinien zostać obciążony kosztami ich usunięcia.

Wykonanie zastępcze jest środkiem egzekucyjnym obowiązków o charakterze niepieniężnym, uregulowanym w art. 127 i nast. ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2014r., poz. 1619, z późn. zm.). Analiza prawna tego zagadnienia wykazała, iż koszty egzekucji prowadzonej przez organ administracji nie mieszczą się w zakresie udzielania dofinansowania, objętym art. 400a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r., poz. 1232, z późn. zm.). W przedmiotowej sprawie organ może zwrócić się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu pozyskania środków w formie pożyczki.

Mając na uwadze wysokie koszty wykonania zastępczego polegającego na usunięciu odpadów zagrażających zdrowiu i życiu ludzi oraz środowisku, NFOŚiGW pracuje nad optymalnym rozwiązaniem możliwości finansowania m.in. tego rodzaju przedsięwzięć. Z informacji uzyskanych z NFOŚiGW wynika, że projektowane rozwiązanie ma opierać się o Program Priorytetowy, który przewiduje stworzenie możliwości dofinansowania przedsięwzięć polegających na usuwaniu odpadów w szczególnych przypadkach, którym jest także przedmiotowa sprawa. Należy jednak zwrócić uwagę, że ww. Program nie będzie mógł naruszać zasady „zanieczyszczający płaci”.

Janusz Ostapiuk

Podsekretarz Stanu

podpisano elektronicznie