Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Wieluń, dnia 23 kwietnia 2015 r.

Szanowny Panie Ministrze,

w ostatnim czasie zwróciła się do mnie Pani Alina Pulce Przewodnicząca Porozumienia na rzecz walki o kobiecość, Prezes Stowarzyszenia Kobiet z Problemami Onkologiczno – Ginekologicznymi MAGNOLIA. Reprezentuje ona kobiety zmagające się z problemem mięśniaków macicy, których w Polsce jest około 5 milionów. Paniom, u których występują mięśniaki macicy potrzebne jest wsparcie. Z powodu ograniczonych możliwości leczenia, są one narażone za nieodwracalne okaleczenia. Według badań w Polsce w 2009 roku wykonano z powodu mięśniaków macicy 127 361 histerektomii, 12 578 miomektomii oraz 2 619 wycięć macicy drogą pochwową. Dzieje się tak, choć od kilku lat jest na naszym rynku dostępna metoda farmakologiczna, która pozwala na oszczędzenie macicy. Niestety w dalszym ciągu nie jest refundowana i nie każdą pacjentkę stać na taką formę leczenia, która jest formą bez konieczności radykalnej interwencji chirurgicznej. 29 grudnia 2014 roku leczenie octanem uliprystalu otrzymało pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, potwierdzającą zasadność objęcia leku refundacją. Zwracam uwagę, że lek octan uliprystalu dostępny jest prawie w każdym kraju Unii Europejskiej. Lekarze ginekolodzy, w znakomitej większości w Polsce i za granicą, jednomyślnie rekomendują octan uliprystalu do stosowania w leczeniu kobiet z mięśniakami macicy.

W imieniu Pani Aliny Pulce, wszystkich chorych kobiet jak również i swoim zwracam się do Pana Ministra z prośbą o objęcie refundacją leczenia Pań z problemami mięśniaków macicy metodą farmakologiczną. Nie możemy pozwolić na pozbawienie kobiet leczenia, które da im szanse na zachowanie macicy. Negatywna decyzja odnośnie refundacji leczenia octanem uliprystalu to byłby wyrok dla wielu pacjentek. W grupie chorych Pań istnieje bardzo dużo młodych kobiet, którym proponuje się operacyjne usunięcie macicy. Brak refundacji leku dla wieku kobiet to koniec marzeń o pełnej rodzinie.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

  1. Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło jakieś kroki zmierzające do objęcia refundacją leczenia octanem uliprystalu i jakie są realne szanse na pokrycie kosztów zastosowania tego leku?
  2. W naszym kraju podkreślamy wielokrotnie, iż istnieje niski przyrost naturalny. W takich przypadkach jak powyższy, nie refundując leczenia octanem uliprystalu przyczyniamy się do tego, iż wiele kobiet zostaje pozbawionych szans na macierzyństwo. Zatem czy nie warto poczynić wszelkich starań aby pomóc takim kobietom?

Z poważaniem

Elżbieta Nawrocka