Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W odpowiedzi na pismo Pana Wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, przy którym przysłano interpelację nr 32551 Pana Posła Waldemara Sługockiego z 11 maja 2015 r., dotyczącą projektowanych zmian do ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw w zakresie uprawnień techników farmaceutycznych, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień. Odnosząc się do pytania pierwszego, potwierdzam, że Minister Zdrowia proceduje na etapie rządowym projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. W projekcie rzeczywiście nie przewidziano wydawania dla techników farmaceutycznych Kart Specjalisty Medycznego, natomiast osoby wykonujące zawód technika farmaceutycznego otrzymają Kartę Specjalisty Administracyjnego. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż zgodnie z zamierzeniem projektodawcy Karta Specjalisty Medycznego jest nierozerwalnie związana z prawem wykonywania zawodu, a zatem wyłącznie do zawodów medycznych posiadających prawo wykonywania zawodu będą skierowane Karty Specjalisty Medycznego. Pozostałe zawody, a wśród nich technik farmaceutyczny, otrzymają zaś Kartę Specjalisty Administracyjnego. Pragnę podkreślić, iż oba typy kart będą posiadać analogiczną warstwę elektroniczną, w tym będą wyposażone w certyfikat umożliwiający identyfikację, uwierzytelnianie i składanie podpisu elektronicznego przez posiadacza karty.

Odpowiadając natomiast na pytanie drugie i trzecie, należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm.) technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać w aptece czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie:

1) substancje bardzo silnie działające określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) substancje odurzające,

3) substancje psychotropowe grupy I-P oraz II-P

- określone w odrębnych przepisach.

Proponowana przez Ministra Zdrowia zmiana art. 91 ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne polega na wyraźnym wskazaniu, że technik farmaceutyczny może wykonywać w aptece czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych z wyjątkiem produktów leczniczych o kategorii dostępności Rp, Rpz, Rpw, LZ mających w swoim składzie m.in. substancje bardzo silnie działające określone w Farmakopei Polskiej. W przepisie tym w ust. 1 pkt 1 został zamieniony Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na Farmakopeę Polską. Niniejsza zmiana została wprowadzona, gdyż Urząd od jakiegoś czasu nie publikuje w Urzędowym Wykazie listy z substancjami bardzo silnie działającymi. Znajduje się ona w sekcji narodowej Farmakopei Polskiej w tzw. wykazie A. Jednocześnie uprzejmie informuję, że również w regulacjach prawnych zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2014 r. poz. 319) zawarte są odniesienia do wykazu A Farmakopei Polskiej m.in. poprzez wskazanie na jakie leki nie można wystawić odpisu.

W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi dotyczącymi stosowania przepisu art. 91 ust. 1 przedmiotowej ustawy w obecnym brzmieniu, Minister Zdrowia postanowił ten przepis zmienić. Niemniej jednak ze względu na obawy środowiska techników farmaceutycznych związane z projektowanym brzmieniem zmienianego art. 91 ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne i późniejszym jego stosowaniem, uprzejmie informuję, iż Minister Zdrowia dokona ponownej analizy proponowanych przepisów.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Sławomir Neumann

/podpis elektroniczny/