Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Przedstawiciele właścicieli i pracowników punktów aptecznych zwrócili się do mnie z prośbą o podjęcie działań prowadzących do zaniechania wprowadzenia niekorzystnych dla nich zmian, planowanych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie informatyzacji w ochronie zdrowia oraz innych ustaw. W projekcie tym, technicy farmaceutyczni jako jedyni z pośród zawodów medycznych wymienionych w ustawie Prawo Farmaceutyczne nie otrzymają prawa do posiadania Karty Specjalisty Medycznego, co uniemożliwi im wykonywanie dotychczasowych podstawowych obowiązków, czyli realizacji recept. Zdaniem zainteresowanych w projekcie tym dodatkowo przemycono zapis znacznie ograniczający ich dotychczasowe uprawnienia uzależniając je od zapisów (wykaz A) Farmakopei Polskiej. Ograniczenia te zawiera art. 91.1 przedmiotowego projektu ustawy: Technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać w aptece czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych o kategorii dostępności Rp, Rpz, Rpw, LZ mających w swoim składzie:

1) substancje bardzo silnie działające określone w Farmakopei Polskiej,

2) substancje odurzające,

3) substancje psychotropowe grupy l-P oraz ll-P

- określone w odrębnych przepisach.

Środowisko techników farmaceutycznych nie zgadza się na tak drastyczne ograniczenie swoich uprawnień zawodowych - zwłaszcza uzależnianie ich od wykazu A Farmakopei Polskiej. Obowiązującą w Polsce Farmakopeą jest Farmakopea Europejska. W Farmakopei Europejskiej nie ma wykazu A (polskie wydanie Farmakopei powinno więc być jej dosłownym tłumaczeniem).

Wykaz A Farmakopei Polskiej został stworzony przez Komisję Farmakopei URPL, choć w ustawie z dnia 18 marca 2011 r. o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nie nadano jej takich uprawnień. Technicy obawiają się, że działania takie mogą spowodować znaczące zmniejszenie asortymentu leków oferowanych w punktach aptecznych, zlokalizowanych przede wszystkim na terenach wiejskich oraz głównie przez nich kierowanych. W skrajnych przypadkach projektowane zmiany mogą doprowadzić również do zamknięcia tego typu placówek, co znacząco ograniczy dostęp do leków mieszkańców wsi, w tym także osób starszych - znajdujących się już i tak w relatywnie trudniejszej sytuacji niż ta sama grupa społeczna mieszkająca w miastach. Dlatego też wnioskodawcy proponują następujące zmiany w omawianym wyżej art. 91.1 projektowanej ustawy o zmianie o systemie informatyzacji w ochronie zdrowia oraz innych ustaw: Technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych :

1) posiadających kategorię dostępności „Lz”

2) posiadających kategorię dostępności „ Rpw”

- określone w odrębnych przepisach.

1. Technik farmaceutyczny, o którym mowa w ust. 1, może również wykonywać czynności pomocnicze przy sporządzaniu i przygotowywaniu preparatów leczniczych, o których mowa a w art. 86 ust. 3 pkt 1-4 oraz pkt 6.

2. Technik farmaceutyczny może wykonywać czynności pomocnicze przy wydawaniu produktów leczniczych o kategorii dostępności „Lz”.

3. Technik farmaceutyczny, o którym mowa w ust. 1, udziela, w razie potrzeby, osobie odbierającej produkt leczniczy lub wyrób medyczny informacji co do sposobu jego stosowania i przechowywania oraz innych dotyczących działania farmakologicznego i ewentualnych interakcji, w które może on wchodzić.

Proponowane odwołanie w art.91.1 do kategorii dostępności produktów leczniczych nie zmienia obecnie obowiązujących przepisów a jedynie spowoduje usankcjonowanie w ustawie stanu faktycznego.

Z związku z przedstawianym w tej interpelacji zagadnieniem uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy Ministerstwu Zdrowia znany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informatyzacji w ochronie zdrowia oraz innych ustaw?
  2. Czy zarządzany przez Pana Resort posiada symulacje konsekwencji wprowadzenia postulowanych zmian w funkcjonowaniu punktów aptecznych w związku z planowanym ograniczeniem uprawnień techników farmacji?
  3. Jakie jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia odnośnie zmiany art. 91 ustawy Prawo Farmaceutyczne zgodnie z propozycją postulowaną przez Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP?