Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 15-05-2015

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z interpelacją posła Tadeusza Iwińskiego, przekazaną przy piśmie z dnia 7 maja br., znak: K71NT32550, w sprawie „postępu prac nad dostosowaniem zapisów ustawowych dotyczących emerytur częściowych do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 maja 2014 r., sygn. akt K 43/12”, uprzejmie informuję, że obecnie przedwczesne jest podejmowanie prac legislacyjnych w tym zakresie.

Trybunał Konstytucyjny w ww. wyroku orzekł m.in. o niezgodności z Konstytucją RP art. 26b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, z późn. zm.) i art. 19a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2013 r. poz. 1403, 1623 i 1650) w zakresie, w jakim uzyskanie uprawnienia do częściowej emerytury na warunkach w nich przewidzianych nie jest ograniczone terminem i przez to nie jest zharmonizowane ze zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Analiza uzasadnienia ww. wyroku wskazuje, że zmiany wymagają regulacje określające warunki, których spełnienie uprawnia kobiety do emerytury częściowej. Trybunał nie kwestionuje tego, że w okresie zrównywania wieku emerytalnego zachowano różne dla kobiet i mężczyzn warunki nabycia emerytury częściowej. „W okresie dochodzenia do stanu równości, co jest jednym z celów wprowadzonych zmian, a więc w swoistym okresie przejściowym, dopuszczalne jest bowiem nierówne traktowanie podmiotów, które mają stać równe. Gdy nastąpi zrównanie wieku emerytalnego, rozwiązanie przyjęte w ustawie naruszać będzie konstytucyjną zasadę równości nakazującą nakładać jednakowe obowiązki lub przyznawać jednakowe prawa podmiotom wykazującym tę samą cechę istotną, którą jest w tym przypadku jednolity wiek emerytalny.”

Z prawa do emerytury częściowej będą mogły skorzystać kobiety urodzone po dniu 31 grudnia 1958 r., których wiek emerytalny wynosi co najmniej 62 lata i 1 miesiąc. Pierwsze wypłaty częściowych emerytur dla kobiet nastąpią zatem dopiero w 2021 r. Jest zatem dostatecznie dużo czasu na wnikliwą analizę tego zagadnienia i dobór optymalnych rozwiązań, które spełnią wymogi Konstytucji RP.

Uważam, że prace legislacyjne w tym zakresie nie powinny być rozpoczęte przed dokonaniem przez Radę Ministrów na podstawie art. 21 ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 637) pierwszego przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego po wejściu w życie tej ustawy. Zgodnie z art. 21 ust. 2, pierwszego takiego przeglądu i przedłożenia Sejmowi informacji o skutkach obowiązywania ustawy podwyższającej wiek emerytalny Rada Ministrów dokona nie później niż do dnia 31 grudnia 2016 r.

Z poważaniem