Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowny Panie Ministrze ! Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997r. stwierdza w art. 67 ust.1,że: "Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa".Wiadomo jednak,iż osiągnięcie wieku emerytalnego to proces długotrwały,który dla niektórych obywateli może okazać się i nierzadko okazuje trudny do realizacji. Wówczas-zgodnie z art. 2 ustawy zasadniczej,w oparciu o zasady sprawiedliwości społecznej oraz zapisy "Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" z 17 grudnia 1998r.,z późniejszymi zmianami ("Dz. Ust." 1998 Nr 162,poz.1118 )-obywatel ma możliwość przejścia na emeryturę częściową w wysokości połowy przysługującego mu świadczenia emerytalnego.

Przyjęta w dniu 11 maja 2012r. nowelizacja w/w ustawy została 7 maja 2014r. uznana przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej (Sygn. akt K 43/12) w zakresie bezterminowości rozwiązania, jakim są emerytury częściowe.

Z tego też względu,w nawiązaniu do słów sędzi sprawozdawcy:"Państwo zobowiązane do świadczeń emerytalnych,które ma zarazem świadomość złej kondycji systemu emerytalnego,ma nie tylko prawo,ale i powinność podjęcia działań naprawczych",pytam Pana Ministra o aktualny stan prac nad dostosowaniem zapisów ustawowych dotyczących emerytur częściowych do przywoływanego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 maja 2014r. ?