Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 15-05-2015

Szanowny Panie Marszałku,

odpowiadając na interpelację posła Krzysztofa Borkowskiego z dnia 24 kwietnia 2015 r., nr 32355, w sprawie nowelizacji ustawy - Prawo budowlane i związanej z nią definicji obiektu budowlanego uprzejmie przedstawiam, co następuje.

Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.) przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, oraz obiekt małej architektury. Natomiast w wyniku zmiany przedmiotowego przepisu, wprowadzonej ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 443), która wejdzie w życie w dniu 28 czerwca 2015 r. obiektem budowlanym jest budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.

Należy zaznaczyć, że ww. zmiana definicji wskazanej w art. 3 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane nie zawęża tego pojęcia, a jedynie doprecyzowuje znaczenie terminu „obiekt budowlany”. Usunięcie z obowiązującej definicji obiektu budowlanego pojęcia „urządzenia techniczne”, wynika z faktu, że urządzenia techniczne nie podlegają reglamentacji ustawy - Prawo budowlane (z wyjątkiem sytuacji instalowania na obiektach budowlanych urządzeń o wysokości powyżej 3m) i nie mogą być uznawane za części obiektu budowlanego. Pod tym względem nowelizacja jedynie uporządkowała istniejącą definicję obiektu budowlanego i zapewniła jej zgodność z innymi przepisami ustawy – Prawo budowlane m.in. z definicją budowli wskazaną w art. 3 pkt 3 ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z przedmiotowym przepisem za budowlę nie uznaje się urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń), a jedynie ich części budowlane oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Jednocześnie należy zauważyć, że ww. nowelizacja nie wpłynęła na zmianę charakteru urządzeń budowlanych tj. urządzeń technicznych, związanych z obiektem, zapewniających możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Zarówno w dotychczasowym jak i zmienionym stanie prawnym, urządzenia budowlane, w rozumienia art. 3 pkt 9 ustawy – Prawo budowlane, to urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

W świetle przepisów budowlanych nie zmienił się również charakter instalacji znajdujących się wewnątrz obiektów budowlanych. Instalacje zapewniające możliwość użytkowania obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem były i będą traktowane jak części obiektu budowlanego, natomiast instalacje, które nie będą zapewniały możliwości użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem np. instalacje przemysłowe wewnątrz obiektu, nie powinny podlegać, tak jak w dotychczasowym stanie prawnym, reglamentacji przepisów ustawy – Prawo budowlane.

Podkreślenia wymaga, iż zakres przedmiotowy i cel ustawy - Prawo budowlane nie jest tożsamy z zakresem przedmiotowym i celem ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849) - dalej „u.p.o.l.”. Zadaniem ustawy – Prawo budowlane jest uregulowanie procesu inwestycyjnego w części dotyczącej prowadzenia robót budowlanych, a zawarte w niej definicje obiektu budowlanego, budynku, budowli oraz urządzenia budowlanego służą realizacji tego zadania. Należy także zauważyć, że definicje te pierwotnie nie były formułowane w celu ich użycia w postępowaniach podatkowych. Odwołania do tych definicji po raz pierwszy pojawiły się w u.p.o.l. 1 stycznia 2003 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1683), a więc w osiem lat po wejściu w życie ustawy – Prawo budowlane.

W związku z powyższym ocena skutków, jakie zmiana ustawy – Prawo budowlane wywoła w stosowaniu ustawy u.p.o.l., pozostaje poza zakresem właściwości Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w piśmie z dnia 5 maja 2015 r., znak: PL-LS.054.13.2015.MWD, stanowiącym odpowiedź na interpelację nr 32306 posła Macieja Orzechowskiego z dnia 22 kwietnia 2015 r. Minister Finansów przedstawił stanowisko z którego wynika, że nowelizacja ustawy – Prawo budowlane nie spowoduje zmiany sposobu ustalania zakresu opodatkowania budynków i budowli podatkiem od nieruchomości.

W przedmiotowej odpowiedzi na interpelację Minister Finansów stwierdził m.in. iż: „Opodatkowaniu będzie podlegał budynek zdefiniowany w art. 1a ust. 1 pkt 1 u.p.o.l. jako obiekt budowlany (wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych), który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Jednocześnie oddzielnym przedmiotem opodatkowania będzie, stosownie do art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l., budowla stanowiąca obiekt budowlany (wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych) niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Instalacje, takie jak instalacja elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, telekomunikacyjna, gazowa znajdujące się wewnątrz budynku nie będą stanowiły odrębnego przedmiotu opodatkowania.

Natomiast inne instalacje i urządzenia zlokalizowane wewnątrz obiektu budowlanego nie będą stanowiły odrębnego obiektu budowlanego, jeżeli nie zostały wzniesione z użyciem wyrobów budowlanych lub zapewniają możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Ponadto, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, będą nadal podlegały inne urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki (jako urządzenia budowlane stanowiące budowle w rozumieniu u.p.o.l.).

Ponadto w przedmiotowym piśmie Minister Finansów poinformował, że prowadzi on prace nad doprecyzowaniem definicji budowli w u.o.p.l.

Z wyrazami szacunku

Minister

z up. Paweł Orłowski

Podsekretarz Stanu