Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 14-05-2015

Odpowiadając na trzy jednobrzmiące interpelacje posłów Elżbiety Kruk, Gabrieli Masłowskiej, Krzysztofa Michałkiewicza, Lecha Sprawki, Jarosława Stawiarskiego, Adama Abramowicza i Marcina Duszka w sprawie przetargu na dostawę 70. wielozadaniowych śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP (Nr 32260, 32261, 32262), w tym kierowane do Prezes Rady Ministrów i Ministra Gospodarki, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Szczegółowe warunki dotyczące obsługiwania, serwisowania, naprawiania, modyfikowania i modernizowania oraz produkcji śmigłowca, które jest zobowiązany wypełnić wykonawca, zostały opisane w założeniach do umowy offsetowej, która zostanie podpisana ze zwycięzcą przetargu. Ustanowienie centrum serwisowego w Łodzi gwarantuje Siłom Zbrojnym RP utrzymanie w gotowości technicznej posiadanych i pozyskiwanych śmigłowców, zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny, co przekłada się bezpośrednio na zapewnienie tzw. podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Wskazanie tych Zakładów jako przyszłego centrum serwisowania dla pozyskiwanych śmigłowców wielozadaniowych, wiąże się z utrzymaniem, a w przyszłości zwiększeniem liczby miejsc pracy w zakładach zbrojeniowych należących do Skarbu Państwa, w regionie o bardzo dużym bezrobociu, co leży w interesie gospodarczym Polski.

Jednocześnie wyjaśniam, że w postępowaniach konkurencyjnych wygrywa najlepsza oferta, która spełnia określone przez zamawiającego wymagania formalne. Kryteria oceny ofert przedstawiane są firmom w zaproszeniu do ich składania. W postępowaniu na dostawy śmigłowców wielozadaniowych w ramach kryteriów oceny ofert uwzględnione zostały parametry techniczne obejmujące między innymi wymagane osiągi śmigłowca związane z wykonywaniem misji bojowych, zdolności do przetrwania w zakresie ochrony i obrony własnej, możliwości odtworzenia gotowości technicznej, zdolności do działania desantu oraz uzbrojenia.

Ministerstwo Obrony Narodowej – w wydanym w dniu 21 kwietnia br. komunikacie – poinformowało opinię publiczną, że: W postępowaniu na śmigłowce wielozadaniowe dla Sił Zbrojnych RP, po przeanalizowaniu złożonych ofert, ministerstwo obrony narodowej zakwalifikowało do sprawdzeń weryfikacyjnych śmigłowiec oferowany przez konsorcjum „Program EC-725 CARACAL-Polska”(…). Oferty złożone przez WSK PZL Świdnik S.A. oraz konsorcjum Sikorsky International Operations Incorporation, Sikorsky Aircraft Corporations, wraz z Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o. o. z Mielca nie spełniły wymagań formalnych i wymagań technicznych, dotyczących m.in. terminu dostaw, wyposażenia śmigłowców w systemy walki, ustanowienia zdolności do serwisowania śmigłowców w WZL-1 Łódź.

Odpowiadając na pytanie dotyczące zabezpieczenia możliwości modernizacyjnych śmigłowców informuję, że podpisanie umowy offsetowej oraz umowy dostawy ma zagwarantować realizację przyszłych inwestycji w Polsce oraz mającego nastąpić transferu nowoczesnych technologii. Wykonawca umowy zostanie zobowiązany do przekazania pełnej dokumentacji, praw i licencji niezbędnych do modyfikacji oraz modernizacji, zarówno śmigłowców, jak i elementów zintegrowanego systemu szkoleniowego (symulatory, trenażery). Transfer technologii, dokumentacji technicznej i licencyjnej, a także kody źródłowe wraz z urządzeniami i środowiskiem do ich przetwarzania zostaną przekazane stronie polskiej w ramach umowy offsetowej.

Odpowiadając na pytanie dotyczące wykorzystywania przez Ministerstwo Obrony Narodowej instrumentów wspierania polskiego przemysłu obronnego informuję, że postępowanie na dostawy śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP (pozyskiwanych w oparciu o wspólną platformę bazową wraz z pakietem logistycznym i zintegrowanym systemem szkolenia oraz pakietem szkoleniowym) choć prowadzone jest na zasadach konkurencji, to Ministerstwo Obrony Narodowej skorzystało z art. 346 ust. 1 lit. b Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 846/2 ze zm.) i zastosowało przepisy resortowe w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa „w celu ochrony podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa”. W powyższych rozwiązaniach istnieje możliwość zawierania umów offsetowych z zagranicznym dostawcą, których beneficjentami są podmioty krajowego przemysłu obronnego. Ustanowiony w polskich zakładach zbrojeniowych potencjał obsługowo-naprawczo-produkcyjny ma zagwarantować bezpieczeństwo dostaw sprzętu w czasie działań kryzysowych.

Praktyka minionych lat wskazuje, że ok. 70% środków przeznaczonych na modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP lokowanych jest w krajowym przemyśle obronnym. Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej ma pełną świadomość faktu, że środki kierowane do tego sektora gospodarki przyczyniają się do rozwoju jego zdolności techniczno-produkcyjnych i mają pozytywny wpływ na rozwój całej gospodarki narodowej, a także, co jest niezwykle istotne, umożliwią zachowanie miejsc pracy i zwiększenie przychodów budżetu państwa.

z up. Czesław MROCZEK

SEKRETARZ STANU