Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W ramach zamówień publicznych zamawiający może określić w opisie przedmiotu zamówienia wymagania związane z realizacją zamówienia, dotyczące np. zatrudnienia osób:

- bezrobotnych lub młodocianych w celu przygotowania zawodowego, o których mowa w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;

- niepełnosprawnych, o których mowa w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

- innych osób, o których mowa w innych przepisach o zatrudnieniu socjalnym.

Zalecenia w sprawie stosowania klauzul społecznych były wydane przez pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania p. Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która zaleciła wszystkim urzędom centralnym, aby klauzule społeczne dotyczyły co najmniej 5% wszystkich ogłaszanych przez te urzędy postępowań.

W 2013 roku według danych Urzędu Zamówień Publicznych postępowań z klauzulą zastrzeżoną było w całej Polsce 400, co stanowiło nieco ponad dwa promile wszystkich udzielonych zamówień o wartości powyżej 30 tysięcy euro.

Wobec powyższego uprzejmie proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy resort w roku 2014 w ramach zamówień publicznych stosował klauzule społeczne na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 Prawo o zamówieniach publicznych?
  2. Jakie kwoty wydatkowano w 2014 na zamówienia publiczne w resorcie, a jakie zgłoszone przetargi zawierały klauzule społeczne?
  3. Czy resort w 2015 roku zamierza w zamówieniach publicznych stosować klauzule społeczne ?
  4. Jeśli resort nie stosuje w zamówieniach publicznych klauzul społecznych to jakie są tego przyczyny lub przeszkody formalne?