Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 20-04-2015

Szanowny Panie Marszałku,

odpowiadając na interpelację nr 31921 poseł Małgorzaty Sekuły-Szmajdzińskiej z dnia 27 marca 2015 r., w sprawie likwidacji połączenia Wrocław – Drezno, przedstawiam następujące informacje.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 5 poz. 13 z późn. zm.) pociągi relacji Wrocław – Drezno – Wrocław realizowały przewozy w strefie transgranicznej, toteż organem odpowiedzialnym za ich organizowanie i dofinansowanie jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Należy podkreślić, że przedmiotowe połączenie nie było objęte dotacją Ministra Infrastruktury i Rozwoju, w związku z tym resort nie podejmował decyzji odnośnie jego likwidacji.

Rozumiejąc trudności finansowe regionu związane z dotowaniem połączeń o wysokim deficycie, pragnę zaznaczyć, że dotowanie połączeń międzynarodowych, z wyjątkiem przewozów w strefie transgranicznej, przez ministra właściwego do spraw transportu ma charakter fakultatywny, ponieważ zgodnie z art. 55 ust. 2 ww. ustawy operator realizujący usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym w międzynarodowych przewozach pasażerskich może otrzymać rekompensatę w postaci dotacji z budżetu państwa.

W roku 2015 limit dotacji na dofinansowanie wszystkich przewozów międzynarodowych będący w dyspozycji Ministra Infrastruktury i Rozwoju jest znacznie niższy niż w latach poprzednich. Biorąc pod uwagę ograniczenie środków w porównaniu z rokiem ubiegłym, dofinansowaniem zostaną objęte tylko usługi stanowiące niezbędnie minimum, które nie mogą być realizowane na zasadach komercyjnych.

Jednocześnie pragnę zapewnić, że zmiany związane z rezygnacją z części pasażerskich połączeń kolejowych nie mają wpływu na harmonogram i zakres prowadzonych prac modernizacyjnych, które będą kontynuowane zarówno na odcinku polskim, jak i niemieckim. Niezależnie od liczby połączeń pasażerskich kontynuowana jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury kolejowej między Polską i Niemcami. Planowana poprawa parametrów linii kolejowych – zarówno podnoszenie prędkości, jak i elektryfikacja – służyć będzie bowiem nie tylko komunikacji pasażerskiej, ale także usprawni transport ładunków.

Odnosząc się do pytań zawartych w interpelacji, dotyczących przywrócenia połączeń oraz przyczyn ich likwidacji, informuję, że danymi na ten temat dysponuje Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który wykonuje zadania organizatora publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów w strefie transgranicznej.

Łączę wyrazy szacunku

Sławomir Żałobka

Podsekretarz Stanu