Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Do mojego biura napływają niepokojące informacje dotyczące działań podjętych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i urzędy skarbowe przeciwko przedsiębiorcom. ZUS i urzędy skarbowe w całej Polsce prowadzą zakrojone na szeroką skalę działania przeciwko 500 małym i średnim polskim firmom, co może doprowadzić je do upadłości i zwolnienia 25 tys. zatrudnionych w nich osób. Firmy te zawarły z Centrum Niderlandzkim spółka z o.o., Royal spółka z o.o., K.U.K.-E.F.I. Internationale Logistik+Handels+Beteiligungs+Verwaltungs Polska spółka z o.o. i Przedsiębiorstwem Amerykańsko-Polskim „SAC-MET” spółka z o.o. umowę na świadczenie usług tzw. outsourcingu pracowniczego. Te cztery firmy posiadały wymagane certyfikaty na prowadzenie agencji zatrudnienia i pracy tymczasowej. Obecnie umowy te są kwestionowane przez ZUS i urzędy skarbowe.

Oferty tzw. outsourcingu pracowniczego składały firmy posiadające liczne certyfikaty oraz nagrody. Oferta ta zawierała informację o uzyskaniu z Unii Europejskiej dotacji na pokrycie kosztów zatrudnienia pracowników. Firmy te prezentowały wiarygodną historię, niemiecki kapitał i zatrudniały tysiące pracowników. Dlatego oferta ta była dla polskich przedsiębiorców wiarygodna.

Swoje działania przedsiębiorcy opierali na wcześniejszych korzystnych dla nich wyrokach Sądu Najwyższego w tych sprawach, np. wyroku z 1 kwietnia 2004 r. sygn. I PK 362/03 i z 9 grudnia 2004 r. sygn. I PK 103/04. Obecnie orzecznictwo uległo zmianie na niekorzyść przedsiębiorców. Według ZUS i urzędów skarbowych od wypłaconych przez te cztery firmy wynagrodzeń dla kilkunastu tysięcy osób to teraz ww. 500 firm ma zapłacić składki na ZUS i zaliczki na podatek dochodowy niezależnie od tego, czy powyższe cztery firmy zapłaciły składki i zaliczki, czy też nie. Może to prowadzić do podwójnego pobrania składek na ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy. Urzędy skarbowe żądają również od tych 500 firm zapłaty odliczonego podatku VAT z faktur za te usługi i podatku dochodowego od kwot netto wynikających z tych faktur. Takie działanie wydaje się być niezgodne i budzi wiele wątpliwości. Wobec powyższego działania ZUS i urzędów skarbowych mogą skutkować powstaniem fali upadłości małych i średnich przedsiębiorstw oraz utratą pracy zatrudnionych w nich 25 tysięcy pracowników, a przez to pozbawieniem ich i ich rodzin środków do życia.

Przedsiębiorcy skarżą się, że omawiane cztery firmy mogły oszukać Skarb Państwa na dziesiątki milionów zł nie płacąc należnych składek na ZUS i podatków, a władza publiczna zamiast podjąć skuteczne działania w celu odzyskania pieniędzy od tych czterech firm orzeka wobec ww. 500 firm o ich zaległościach z tytułu niezapłaconych przez te cztery firmy składek na ZUS i podatków. ZUS i Urząd Skarbowy obciąża 500 polskich przedsiębiorców skutkami swoich zaniedbań i zaniedbań organów ścigania.

Ponieważ przedstawione zagadnienia dotyczą 500 przedsiębiorców i zatrudnionych w nich 25 tys. pracowników, to kwestia ta wymaga doprecyzowania w taki sposób, by w przyszłości nie mogło dojść do podobnych sytuacji, jaką obecnie ma 500 polskich przedsiębiorców.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy planuje się podjąć działania wobec wszystkich agencji zatrudnienia i pracy tymczasowej w Polsce, analogiczne jak w stosunku do ww. 500 firm? Jeżeli nie, to dlaczego, a jeżeli tak, to kiedy?

  2. Dlaczego żąda się od ww. 500 firm zapłacenia z odsetkami za zwłokę składek na ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, a nie od powyższych czterech firm?

  3. Jakie kwoty z tytułu składek na ZUS i zaliczek na podatek dochodowy wpłaciły powyższe cztery firmy z tytułu świadczenia usług tzw. outsourcingu pracowniczego dla ww. 500 firm i co się z tymi kwotami dzieje?

  1. Czy wystąpiono do prokuratury o przekazanie na poczet zaległości zabezpieczonej przez prokuraturę w jednej z powyższych czterech firm gotówki w kwocie 3 mln zł i majątku ruchomego, a jeżeli nie, to dlaczego?

  2. Jakie działania podjęto w celu sprawdzenia, czy te cztery firmy uiściły należny podatek od towarów i usług (VAT) i podatek dochodowy z tytułu świadczenia przedmiotowych usług dla powyższych 500 firm (wystawionych faktur), a jeżeli nie, to dlaczego?

  3. Dlaczego realnie obciąża się 500 polskich przedsiębiorców skutkami zmiany orzecznictwa sądowego w tej sprawie (z tytułu świadczenia usług tzw. outsourcingu pracowniczego)?

  4. Czy planuje się podjąć działania w celu uratowania przed upadłością ww. 500 firm?