Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 29-04-2015

W odpowiedzi na interpelację Pana Marka Balta z dnia 26 marca 2015 roku, w sprawie dostępności insuliny Humalog, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższego stanowiska w sprawie.

Uprzejmie informuję, iż do Ministerstwa Zdrowia docierają (od pacjentów i od aptek) informacje o trudnościach z realizacją recept na insuliny. Ministerstwo Zdrowia podejmuje w tym zakresie szereg działań między innymi poprzez: kontrole inspekcji farmaceutycznej w hurtowniach, możliwość zgłaszania braków leków na specjalnie utworzoną skrzynkę elektroniczną: brak [email protected], bezpośrednie interwencje u producentów leków, mających na celu zapewnienie dostępności do leków dla polskiego pacjenta. Każdy pojedynczy sygnał o trudnościach w zakupie leków jest wnikliwie sprawdzany i bez zbędnej zwłoki wyjaśniany.

Z informacji uzyskanych od producentów insulin, wynika, że leki są dostarczane na rynek polski w sposób ciągły, bez zaburzeń w dostawach, w ilościach zabezpieczających, a wręcz mocno przewyższających zapotrzebowanie polskich pacjentów.

Jednocześnie informuję, że w Parlamencie trwają prace legislacyjne dotyczące zapewnienia w zakresie uregulowania dostępności do leków dla polskich pacjentów. Regulacje w tym zakresie zostały ujęte w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz innych ustaw (nr druku 2997).

W projekcie proponuje się przede wszystkim wprowadzenie przepisów, które ułatwią monitorowanie ilości i rozmieszczenia w łańcuchu dystrybucji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także ograniczą możliwość ich wywozu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sytuacji braku lub ograniczonej dostępności stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów.

Zgodnie z projektem ustawy istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będą raporty dotyczące sprzedaży składane przez podmioty odpowiedzialne oraz raporty z przeprowadzonych transakcji i stanu magazynowego składane przez hurtownie, apteki, punkty apteczne i działy farmacji szpitalnej, Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu.

Na podstawie informacji przekazanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz innych informacji dotyczących dostępności do leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, Minister Zdrowia będzie ogłaszał, w formie obwieszczenia, wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, najbardziej zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP.

Aktualnie projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne zawierający propozycje powyższych rozwiązań został przesłany Komisji Europejskiej celem notyfikacji.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Sławomir Neumann

/podpis elektroniczny/