Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowny Panie Ministrze,

Niniejszą interpelację kieruję na ręce Pana Ministra, korzystając z uprawnień wskazanych w art. 14 ust. 1 pkt 7 obowiązującej ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (t.j. Dz.U.2011.7.29 z późn. zm.), a także na podstawie art. 191 i 192 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. M.P.2012.32).

Opis stanu faktycznego

Do mojego biura poselskiego wpłynęło pismo od Radnego Miasta Częstochowy w imieniu pacjentów chorych na cukrzycę insulinozależną i farmaceutów, którzy zwrócili się do niego z prośbą o interwencję w sprawie zaopatrzenia aptek w insuliny, w tym insulinę Humalog nie posiadającą zamiennika dla pacjentów leczonych osobistymi pompami insulinowymi.

Problem związany z kupnem wymienionej wyżej insuliny rozpoczął się w grudniu 2014 roku i wraz z biegiem czasu narasta Farmaceuci nie wydają więcej niż jednego opakowaniu leku, nawet wówczas gdy recepta wypisana jest na więcej opakowań. Spowodowane jest to faktem, iż apteki dysponują niewielką ilością insuliny, a hurtownie nie posiadają jej na składzie. Konsekwencją odstępów czasowych podczas podawania insuliny lub całkowitego jego zaprzestania jest hiperglikemia prowadząca do śpiączki cukrzycowej, a nawet do śmierci. Zastąpienie określonego rodzaju insuliny jest niebezpieczne, wymaga stałej kontroli lekarza. Tego rodzaju doświadczenie na życiu pacjenta może skutkować powikłaniami, pogorszeniem poziomu życia w okresie przestawiania na inny rodzaj insuliny, a nawet kalectwem. Z informacji uzyskanych przez Radnego Miasta Częstochowy podczas rozmów z chorymi na cukrzycę wynika, że hurtownie sprzedają insulinę za granicę, gdzie jedno opakowanie Humalogu kosztuje 130 euro. Czynności te są karalne, jednak przynoszą sprzedawcom zyski. W naszym kraju lek ten jest refundowany. Pacjenci interweniowali w powyższej sprawie u Rzecznika Praw Pacjenta. Nie mógł on jednak podjąć jakichkolwiek działań i skierował ich do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Katowicach, który potwierdził, iż problem jest mu znany, jednak bez wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie nie ma możliwości rozpoczęcia działań powstrzymujących wysyłanie insuliny za granicę.

Wobec powyższego, zwracam się do szanownego Pana Ministra z następującym pytaniem:

  1. Czy istnieje możliwość zmiany przepisów prawnych w ten sposób, by uniemożliwić hurtowniom farmaceutycznym sprzedaż insuliny poza granicami Polski, tym samym zwiększając dostęp pacjentom w kraju do wymienionego wyżej leku, który jest niezbędny dla ich prawidłowo funkcjonowania i utrzymania ich przy życiu?

Stosowanie do treści art. 193 Regulaminu Sejmu RP, odpowiedź na interpelację powinna być udzielona nie później niż w terminie 21 dni od jej otrzymania przez interpelowanego.

Z wyrazami szacunku, Poseł na Sejm RP Marek Balt