Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 23 marca 2012 r., znak: SPS-023-3109/12, dotyczące interpelacji posłów Barbary Bartuś i Roberta Telusa w sprawie zwiększenia działań wspierających rozwój przedsiębiorczości na terenach wiejskich, uprzejmie informuję, co następuje.

   Problematyka rozwoju przedsiębiorczości w Polsce zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. Nr 65, poz. 437, z późn. zm.) znajduje się w kompetencji ministra gospodarki, który inicjuje liczne działania na rzecz przedsiębiorstw i przedsiębiorczości. Mają one przede wszystkim na celu poprawę dostępu do kapitału, wzmocnienie postaw przedsiębiorczych, instytucjonalne, organizacyjne i finansowe wzmocnienie otoczenia przedsiębiorstw.

   W ramach tych działań realizowany jest rządowy ˝Pakiet na rzecz przedsiębiorczości˝, którego celem jest usunięcie najpoważniejszych barier rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, uproszczenie prawa gospodarczego oraz zmiana klimatu wokół działalności gospodarczej.

   Niemniej jednak informuję, że zagadnienie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich znajduje swoje odzwierciedlenie zarówno w diagnozie jak i celach / priorytetach / kierunkach interwencji ˝Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa˝ na lata 2011-2020 (SZRWRiR). Strategia ta została opracowana w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy udziale szerokiego grona ekspertów, w oparciu o przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 24 listopada 2009 r. dokument pn.: ˝Plan uporządkowania strategii rozwoju˝. Strategię w dniu 15 marca 2012 r. przyjął i rekomendował Radzie Ministrów komitet Rady Ministrów.

   W strategii przedstawione zostały działania, które należy podjąć w zakresie rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa w latach 2011-2020. W dokumencie została nakreślona długookresowa wizja obszarów wiejskich oraz cel główny realizacji strategii zdefiniowany jako: Poprawa jakości życia na obszarach wiejskich oraz efektywne wykorzystanie ich zasobów i potencjałów, w tym rolnictwa i rybactwa, dla zrównoważonego rozwoju kraju.

   Osiągnięcie celu ogólnego ma nastąpić poprzez realizację pięciu celów szczegółowych:

   - cel 1.: Wzrost jakości kapitału ludzkiego, społecznego, zatrudnienia i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

   - cel 2.: Poprawa warunków życia na obszarach wiejskich oraz poprawa ich dostępności przestrzennej.

   - cel 3.: Bezpieczeństwo żywnościowe.

   - cel 4.: Wzrost konkurencyjności sektora rolno-spożywczego.

   - cel 5.: Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu na obszarach wiejskich.

   Celom szczegółowym zostały przypisane priorytety, w tym kierunki interwencji, które stanowią zbiór różnego rodzaju interwencji.

   Zagadnienie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich zostało podjęte w priorytecie 1.3: Rozwój przedsiębiorczości i pozarolniczych miejsc pracy z wykorzystaniem potencjału endogenicznego obszarów wiejskich, w celu szczegółowym 1.: Wzrost jakości kapitału ludzkiego, społecznego, zatrudnienia i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

   W strategii zaprojektowane zostały również kierunki interwencji, które w sposób pośredni będą sprzyjały rozwojowi przedsiębiorczości na obszarach wiejskich dzięki rozwojowi i modernizacji infrastruktury (cel szczegółowy 2.: Poprawa warunków życia na obszarach wiejskich oraz poprawa ich dostępności przestrzennej) oraz rozwojowi kapitału ludzkiego (cel szczegółowy 2.: Wzrost jakości kapitału ludzkiego, społecznego, zatrudnienia i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich).

   Ponadto resort rolnictwa od kilku lat podejmuje działania ukierunkowane na dywersyfikację działalności na wsi. Przykładem tego rodzaju aktywności jest m.in. stworzenie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) jako platformy promocji rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich czy preferencyjne kredyty z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do oprocentowania na inwestycje w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej, przetwórstwie produktów rolnych, przetwórstwie ryb, skorupiaków i mięczaków, rybołówstwie śródlądowym albo zakresie chowu lub hodowli ryb lub wprowadzania do obrotu produktów rybnych. Kredyty te są udzielane zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2009 r. w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. Nr 22, poz. 121, z późn. zm.), w ramach następujących linii kredytowych:

   1) kredyt na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej i przetwórstwie produktów rolnych oraz na zakup akcji lub udziałów,

   2) kredyt na zakup użytków rolnych,

   3) kredyt na utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie ukończyły 40. roku życia,

   4) kredyt na realizację inwestycji w rolnictwie i przetwórstwie produktów rolnych oraz na zakup akcji lub udziałów przez grupy producentów rolnych utworzone na podstawie ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983, ze zm.),

   5) kredyt na zakup użytków rolnych przeznaczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego w rozumieniu ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. Nr 64, poz. 592),

   6) kredyt na realizację inwestycji w zakresie nowych technologii produkcji w rolnictwie zapewniających wysoką jakość produktu,

   7) kredyt na realizację inwestycji w ramach ˝Branżowego programu rozwoju wspólnego użytkowania maszyn i urządzeń rolniczych˝,

   8) kredyt na realizację inwestycji w ramach ˝Branżowego programu restrukturyzacji przetwórstwa ziemniaka na skrobię w Polsce˝,

   9) kredyt na realizację inwestycji w ramach ˝Programu wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego, chłodnictwa składowego i przetwórstwa jaj w Polsce˝,

   10) kredyt na realizację inwestycji w ramach ˝Branżowego programu mleczarstwa˝,

   11) kredyt na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych z częściową spłatą kapitału kredytu.

   Przedsiębiorcy na terenach wiejskich mogą liczyć również na dofinansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013) przewidziano środki na wsparcie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w ramach działania ˝Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw˝ osi 3 oraz w ramach działania ˝Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju˝ osi 4 Leader. Jest to uzupełnienie oferty pomocy dla mikroprzedsiębiorców dostępnej w ramach programów operacyjnych polityki spójności. Pomoc jest kierowana bezpośrednio do przedsiębiorców prowadzących albo zakładających mikroprzedsiebiorstwa.

   Ponadto w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego istnieje możliwość wsparcia finansowego przedsiębiorstw związanych z sektorem rybackim. Pomoc przyznawana jest na podstawie zasad określonych w:

   - rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 7 września 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 2: Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury, zawartą w Programie Operacyjnym ˝Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich˝ 2007-2013 oraz

   - rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsiz dnia 15 października 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 4: Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa, zawartą w Programie Operacyjnym ˝Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich˝ 2007-2013.

   Jednocześnie pragnę nadmienić, że obecnie trwają prace nad kształtem wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2013 r. W toku prowadzonych konsultacji dotyczących reformy WPR, w których czynny udział bierze również strona polska, Komisja Europejska w dniu 12 października 2011 r. przedstawiła propozycje legislacyjne WPR po 2013 r. Propozycje te mają na celu zwiększenie konkurencyjności sektora rolnego oraz zrównoważonego i trwałego rozwoju na wszystkich obszarach, co między innymi wpłynie na poprawę ochrony środowiska i przyczyni się do dalszego rozwoju obszarów wiejskich, w tym rozwoju przedsiębiorczości na wsi.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Andrzej Butra

   Warszawa, dnia 16 kwietnia 2012 r.