Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Minister,

Stan faktyczny:

Konstytucja w art. 51 stanowi, że „nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby. Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym. Każdy ma prawo dostępu do dotyczących go urzędowych dokumentów i zbiorów danych. Ograniczenie tego prawa może określić ustawa. Każdy ma prawo do żądania sprostowania oraz usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z ustawą”[1]. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest pozyskiwanie informacji o człowieku, zarówno w sposób tradycyjny jak i zdigitalizowany tj. za pośrednictwem systemów teleinformatycznych np. Internetu. W wyniku tak zebranych informacji dotyczących danego człowieka, możliwe jest ich dowolne zestawianie, potocznie zwane profilowaniem. W ten sposób można budować profile osobowe zarówno poszczególnych jednostek jak i grup społecznych np. bezrobotnych, a wiedza stąd pozyskana jest dalej wykorzystywana zarówno przez podmioty prawa prywatnego jak i organy administracji publicznej. Zagadnienie to wpływa jednak na konstytucyjne prawo do prywatności jednostki, gwarancje jego ochrony oraz dane osobowe człowieka.

Pytania:

  1. Mając na uwadze systematycznie wzrastającą popularność technologii profilowania osób fizycznych, czy planuje się uregulować całokształt możliwości korzystania z tej technologii zarówno przez podmioty prawa publicznego jak i prywatnego? Jeśli tak, to:
  • jaki będzie zakres podmiotowy i przedmiotowy ewentualnej regulacji prawnej?
  • które z pozyskiwanych informacji będzie można wykorzystywać (i na jakich zasadach) w ramach działalności podmiotów prawa prywatnego i publicznego?
  • w jaki sposób będą zabezpieczane profile osobowe osób fizycznych?

[1] Konstytucja RP z 02.04.1997 r. (Dz.U. 1997 Nr 78, poz. 483).