Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowny Panie Ministrze!

W listopadzie 2013 r. została uchwalona ustawa nakładająca podatek akcyzowy na sprężony gaz ziemny - CNG, uznawany przez ekspertów za jedno z najbardziej ekologicznych źródeł zasilania pojazdów w transporcie publicznym.

Szeroki wachlarz zalet sprężonego gazu ziemnego do zasilania pojazdów został także dostrzeżony w Parlamencie Europejskim i Radzie Unii Europejskiej, czego efektem jest możliwość stosowania zwolnień z podatku akcyzowego także w perspektywie budżetowej do 2023 roku.

W Polsce z opłaty podatku akcyzowego zwolnione zostały statki morskie oraz powietrzne, a także transport kolejowy. Niestety, zwolnienia nie objęły miejskiego transportu kołowego, gdzie problem zanieczyszczenia powietrza jest szczególnie istotny.

Dodatkowo w styczniu 2015 r. Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) podjął decyzję o podwyższeniu ceny CNG o 23 proc.

Wspomniane zmiany w bardzo trudnej sytuacji postawiły samorządy, które wcześniej - głównie ze względu na ekologię, zainwestowały w autobusy zasilane CNG. Tak uczyniły m.in.: Gdynia, Inowrocław, Mysłowice, Radom, Rzeszów, Tarnów, Tychy i Zamość.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1. Jak zamierza się rozwiązać problem samorządów, które w przeszłości zakupiły autobusy zasilane CNG, a których eksploatacja po wprowadzeniu akcyzy przestała być opłacalna?

2. Czy są plany, aby wzorem transportu morskiego, powietrznego czy kolejowego, zwolnić z wyższej akcyzy także miejski transport kołowy?

3. Jaki jest przewidywany wzrost wpływów do budżetu państwa z tytułu wprowadzenia akcyzy za CNG?

4. Czy przewiduje się zrekompensowanie samorządom, które zainwestowały w transport publiczny zasilany gazem ziemnym zanim zmieniły się tak drastycznie koszty eksploatacji tego taboru?