Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 07-05-2015

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację nr 31661 Pani Poseł Anny Bańkowskiej w sprawie przepisów dotyczących abonamentu, uprzejmie przekazuję następujące wyjaśnienia.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85, poz. 728 z późn. zm., dalej jako: ustawa o opłatach abonamentowych) opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.
W celu skutecznej weryfikacji liczby posiadanych odbiorników oraz kontroli obowiązku uiszczania opłat abonamentowych, odbiorniki podlegają zarejestrowaniu w placówkach pocztowych operatora, wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe. Szczegółowe wymagania dotyczące procedury rejestracji odbiornika, ewentualnej późniejszej zmiany danych, utraty dokumentu poświadczającego rejestrację, a także sposobu wyrejestrowania odbiornika na skutek zaprzestania jego używania, zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2013 r., dalej jako: rozporządzenie MAiC).

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że przepisy ustawy o opłatach abonamentowych uzależniają obowiązek ponoszenia opłat abonamentowych od faktu posiadania odbiornika, a nie od zamieszkiwania pod konkretnym adresem. Odbiornik jest przypisany wyłącznie do osoby, a nie miejsca zamieszkania. Tym samym, fakt zmiany adresu zamieszkania nie ma wpływu na obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej, a tym bardziej nie powoduje automatycznego wyrejestrowania odbiornika. Zgodnie z § 6 rozporządzenia MAiC w przypadku zgłoszenia posiadania odbiornika za pośrednictwem strony internetowej operatora wyznaczonego, osoba zgłaszająca jest zobowiązana podać następujące dane: imię i nazwisko lub nazwę; miejsce zamieszkania albo siedzibę i adres, numer PESEL lub NIP (przedsiębiorcy), miejsce używania odbiorników, oznaczenie czy abonent jest osobą fizyczną, rodzaj i liczbę odbiorników, adres poczty elektronicznej, a także adres do korespondencji. Natomiast § 11 rozporządzenia MAiC stanowi, iż o wszelkich zmianach danych zawartych w zgłoszeniu, zgubieniu lub zniszczeniu dowodu zarejestrowania odbiorników, o którym mowa w § 9, oraz o zaprzestaniu używania odbiorników użytkownik niezwłocznie powiadamia operatora wyznaczonego. Tym samym, jeżeli osoba, która zwróciła się Pani Poseł z prośbą o wyjaśnienie, twierdzi, że wyrejestrowała odbiornik, powinna przedstawić dowód wyrejestrowania odbiornika. W wypadku utraty dowodu należy ten fakt niezwłocznie zgłosić Poczcie Polskiej S.A. Poczta Polska S.A. prowadzi konta abonenckie, a także udziela wszelkich informacji o zaległościach użytkownika.

Odpowiadając na ostatnie zadane w treści interpelacji pytanie, uprzejmie informuję, że w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzone są prace mające na celu zastąpienie obecnie obowiązującej opłaty abonamentowej nową opłatą audiowizualną. Nowy system finansowania mediów publicznych nie będzie zakładał rejestracji odbiorników, który to obowiązek jest postrzegany za anachroniczny i nie spełniający swojej funkcji.

Wyrażam przekonanie, że Pan Marszałek uzna powyższe wyjaśnienia za wyczerpujące.

Z poważaniem