Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Minister!

?Napisał do mnie wyborca, który otrzymał wezwanie do zapłaty za rzekomo nieuregulowany abonament RTV (z odsetkami) za okres ostatnich 4 lat na kwotę przekraczającą 1 tys. zł. Sprawa jest kontrowersyjna, gdyż zainteresowany od ponad 14 lat nie jest już właścicielem mieszkania, którego dotyczy niezapłacony abonament RTV (mieszkanie to sprzedał co potwierdza umową kupna sprzedaży).

Mimo złożonych wyjaśnień zainteresowany otrzymał informację, że taka sytuacja (sprzedaż mieszkania) nie zwalnia go z konieczności wnoszenia opłat za abonament RTV, gdyż nie przedstawił dowodu wyrejestrowania odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Zainteresowany kwestionuje zasadność tej odpowiedzi, gdyż jego zdaniem nie znajduje ona uzasadnia w obowiązujących przepisach. Twierdzi także, że wyrejestrował odbiornik, lecz ze względu na znaczący upływ czasu (14 lat) nie jest w stanie tego udowodnić.

Problem może dotyczyć wielu innych abonentów na terenie kraju, dlatego zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniami:

1. Czy w opisanej sprawie Poczta Polska słusznie nakłada na zainteresowanego obowiązek zapłaty abonamentu RTV `dotyczącego lokalu, który sprzedał wiele lat temu. Dlaczego Poczta Polska nie uwzględnia udokumentowanego faktu zbycia mieszkania?

2. Jaka jest podstawa prawna dochodzenia tej rzekomej należności?

3. W jaki sposób i czy w ogóle obecne przepisy regulują kwestie wyrejestrowania odbiornika RTV?

4. Czy istnieją jakiekolwiek regulacje prawne, które określają jak długo należy zachować dowód wyrejestrowania odbiornika RTV?

5. Na jakim etapie są prace nad nowymi przepisami regulującymi zasady opłacania abonamentu RTV?