Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 01-04-2015

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelację numer 31505 Posła na Sejm RP Pani Anny Bańkowskiej w sprawie niestosowania nowych przepisów w postępowaniu dotyczącym przestępstw na tle seksualnym, przekazaną przy piśmie Sekretarza Stanu Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Pana Marcina Kierwińskiego (sygn. SPRM-4810-1340/15), z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Przywołany w wystąpieniu Raport z badań aktowych przeprowadzonych na zlecenie Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania pn.: „Odmowy wszczęcia i umorzenia postępowań w sprawach o zgwałcenia popełnione po zniesieniu wnioskowego trybu ścigania”, zwany dalej Raportem, dotyczy okresu od dnia 27 stycznia 2014 r., tj. wejścia w życie ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. poz. 849), do dnia 5 września 2014 r. Badania aktowe, będące podstawą Raportu zostały przeprowadzone w 11 jednostkach, gdzie występowało co najmniej 5 spraw, w których odmówiono lub umorzono postępowanie, z 4 prokuratur apelacyjnych (gdańskiej, krakowskiej, lubelskiej, warszawskiej) i 6 okręgów prokuratur okręgowych (elbląskiej, gdańskiej, krakowskiej, lubelskiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej).

W tym miejscu należy wskazać, że materiały źródłowe wykorzystane do przygotowania Raportu stanowiły tylko wybrane protokoły z zaledwie 62 postępowań przygotowawczych, nie zaś kompletne akta dotyczące zgwałceń popełnionych po 27 stycznia 2014 roku, według stanu na dzień 5 września 2014 roku. Wymaga również podkreślenia, że przedmiotowe dane obejmowały okres, tuż po wejściu w życie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego, tj. okres obowiązywania przepisów przejściowych wprowadzonych ww. ustawą. Ponadto, w Raporcie brakuje danych dotyczących liczby przypadków odmowy wszczęcia oraz umorzenia postępowania w omawianym typie spraw, obejmujących poprzedni okres w stosunku do badanego.

Z uwagi na powyższe, w opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przedmiotowy Raport mimo, że bardzo istotny, jest jednakże opracowaniem fragmentarycznym.

Niezależnie od powyższego należy podkreślić, że wnioski zawarte w Raporcie zostały wykorzystane przez Komendę Główną Policji (KGP), jako cenne wskazówki dotyczące błędów popełnianych przez funkcjonariuszy Policji, w zakresie stosowania nowych przepisów.

Z informacji przekazanych przez KGP wynika, że w celu wyeliminowania przypadków uchybień w zakresie stosowania znowelizowanej procedury karnej w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych w sprawach o zgwałcenia, Zastępca Dyrektora Biura Służby Kryminalnej KGP zwrócił się do komendantów wojewódzkich Policji oraz Komendanta Stołecznego Policji o podjęcie stosownych działań nadzorczych nad prawidłowością realizacji czynności procesowych, wykonywanych w postępowaniach przygotowawczych o ww. czyny. Zwrócono w szczególności uwagę na konieczność prawidłowego wypełniania formularzy protokołów, w tym m.in. protokołu przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Ze stanowiska KGP wynika ponadto, że w celu podniesienia świadomości funkcjonariuszy Policji w zakresie obowiązujących regulacji oraz umiejętności właściwego stosowania przepisów ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego, planowane jest zorganizowanie we wszystkich garnizonach Policji stosownych warsztatów szkoleniowych przeznaczonych dla policjantów realizujących czynności służbowe związane ze zwalczaniem przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Zgodnie z przyjętymi założeniami, program ww. szkoleń będzie obejmował zarówno procedurę postępowania funkcjonariuszy Policji z ofiarą przemocy seksualnej, jak i doskonalenie kompetencji policjantów w zakresie czynności podejmowanych w tego rodzaju sprawach.

Należy podkreślić, że problematyka ochrony ofiar przemocy seksualnej w postępowaniach przygotowawczych pozostaje w szczególnym zainteresowaniu Biura Służby Kryminalnej KGP. Funkcjonariusze wskazanego Biura m.in. biorą udział w pracach nad projektem nowych procedur postępowania placówek medycznych oraz procedur postępowania Policji z osobą, która doświadczyła przemocy seksualnej, realizowanych przez Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania. Powyższe procedury będą stanowić, zarówno ważny dokument o charakterze instruktażowym, służący funkcjonariuszom Policji podejmującym czynności z udziałem osób pokrzywdzonych przestępstwem na tle seksualnym, jak również przyczynią się do poprawy jakości podejmowanych przez nich działań. W projekcie Procedur postępowania Policji z osobą, która doświadczyła przemocy seksualnej zawarto m.in. zapis mówiący o tym, że Policja powinna zapewnić i zagwarantować osobie pokrzywdzonej:

  • udostępnienie z rejestru wojewody bazy danych placówek specjalistycznego poradnictwa, w tym: prawnego, psychologicznego i rodzinnego, celem uzyskania pomocy i wsparcia,
  • umożliwienie kontaktu z najbliższą jednostką realizującą zadania z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub inną instytucją zajmującą się pomocą w analogicznym zakresie celem uzyskania pomocy prawnej i psychologicznej, który będzie obligował funkcjonariuszy Policji do udzielania rzetelnej informacji ofiarom przestępstw na tle seksualnym oraz bardziej humanitarnego podejścia.

Przedstawiając powyższe pragnę jednocześnie poinformować, że Minister Sprawiedliwości odnosząc się do omawianego Raportu wskazał, że prezesi sądów apelacyjnych oraz sądów okręgowych w toku odbywanych spotkań z przedstawicielami Ministra Sprawiedliwości, w okresie od czerwca 2014 roku do lutego 2015 roku nie zgłaszali jakichkolwiek uwag lub postulatów dotyczących sposobu realizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie sposobu przygotowania przesłuchania przeprowadzanego w trybie określonym z art. 185a-185c Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. poz. 1642).

Jednocześnie pragnę poinformować, że w opinii Ministra Sprawiedliwości obecnie obowiązujące przepisy prawa precyzyjnie regulują kwestie obowiązku rejestrowania przebiegu przesłuchań ofiar przestępstw przeciwko wolności seksualnej (art. 147 § 2a k.p.k.), nie pozostawiając w tym zakresie żadnych wątpliwości interpretacyjnych, co do obowiązku ich rejestrowania. Nie zachodzi zatem niebezpieczeństwo, że zapisy protokołu nie będą odzwierciedlały przebiegu czynności.

Ponadto z uzyskanych informacji wynika, że Minister Sprawiedliwości analizując postulaty Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania nie znalazł podstaw do interwencji legislacyjnej w zakresie znamion przestępstwa z art. 197 § 2 k.k. uznając, że w doktrynie pojęcie „brak zgody” jest powszechnie uznawane za niewypowiedziane znamię czynów skierowanych przeciwko wolności seksualnej. Jednocześnie wskazał, że kodeksowe znamiona określające sposób działania sprawcy przestępstw przeciwko wolności seksualnej zostały sformułowane w sposób zgeneralizowany, dopuszczający możliwość zdekodowania wszelkich przypadków niedobrowolnych kontaktów seksualnych.

Przedstawiając powyższe należy jednocześnie wskazać, że Minister Sprawiedliwości podzielił pogląd Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania o potrzebie podjęcia działań mających na celu maksymalne skrócenie czasu pomiędzy złożeniem przez prokuratora wniosku o przesłuchanie osoby pokrzywdzonej, a wyznaczeniem terminu przesłuchania takiej osoby i dokonania w tym zakresie stosownej interwencji legislacyjnej w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych.

Z poważaniem,

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z up. Grzegorz Karpiński

Sekretarz Stanu