Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 25-03-2015

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na pismo z dnia 3 marca br., nr 31301 przekazujące interpelację Pana posła Marcina Duszka w sprawie konieczności przebudowy i remontu drogi krajowej nr 63 na odcinku Łuków – Biardy, resort infrastruktury i rozwoju poniżej przedkłada informację w sprawie.

Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 260 z późn. zm.) do zarządcy drogi (w przypadku dróg krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad) należy m.in.: utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą, przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, wykonywanie robót interwencyjnych oraz robót utrzymaniowych i zabezpieczających.

Zadania realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, w tym związane z przebudową, remontem lub rozbudową dróg podejmowane są stosownie do posiadanych środków finansowych przyjmując za cel maksymalizację efektu końcowego. Oznacza to, że zadania kierowane są do realizacji na podstawie obiektywnych kryteriów gwarantujących wykonanie najbardziej potrzebnych i efektywnych zadań, które w znaczący sposób przyczynią się do poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa drogowego. Kryteria te są jednakowe dla wszystkich ciągów drogowych zarządzanych przez GDDKiA.

Na podstawie corocznego badania sieci drogowej w ramach Oceny Stanu Nawierzchni, GDDKiA ustala odcinki wymagające pilnej interwencji a następnie, w ramach dostępnych środków finansowych, dokonuje niezbędnych prac w celu poprawy standardu ich użytkowania oraz podniesienia poziomu bezpieczeństwa. W oparciu o kryteria uwzględniające m.in. wyniki badań stanu nawierzchni, panujący na drodze ruch z uwzględnieniem udziału ruchu pojazdów ciężarowych, wskaźnik wypadkowości oraz ocenę efektywności ekonomicznej realizacji zadań, stworzone zostały cztery Programy, w których ujęto zadania wymagające realizacji: Plan działań na sieci drogowej, Program redukcji liczby ofiar śmiertelnych, Program budowy ciągów pieszo-rowerowych oraz Program działań na sieci drogowej w zakresie drogowych obiektów inżynierskich. Należy również wskazać, że kryteria wyboru zostały dostosowane do zadań i planowanych efektów dla każdego z ww. Programów indywidualnie.

Powyżej wspomniane cztery Programy tworzone są w oparciu o następujące kryteria: wyniki badań stanu nawierzchni, panujący na drodze ruch z uwzględnieniem udziału ruchu pojazdów ciężarowych, wskaźnik wypadkowości oraz ocenę efektywności ekonomicznej realizacji zadań.

Dzięki zastosowaniu ww. kryteriów oceny, zadania w Programach zostają ułożone według pilności realizacji. Przyjęte obiektywne kryteria pozwalają na efektywne wykorzystanie ograniczonych środków finansowych i umożliwiają podejmowanie działań, w pierwszej kolejności na odcinkach dróg stwarzających największe zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników.

W chwili obecnej w Planie działań na sieci drogowej znajduje się zadanie polegające na rozbudowie drogi nr 63 na odcinku od granicy woj. lubelskiego i mazowieckiego do Łukowa.

Niemniej jednak inwentaryzacja potrzeb istniejącej sieci drogowej w skali całego kraju wykazała, że potrzeby w zakresie robót drogowych na istniejącej sieci drogowej są bardzo duże. Porównanie tych potrzeb z przewidywanymi limitami finansowymi wskazuje, że nie wszystkie zadania mają szanse na natychmiastową realizację

Resort infrastruktury i rozwoju dokłada wszelkich starań celem pozyskania środków umożliwiających realizację wszystkich niezbędnych zadań na sieci dróg krajowych, jednakże wszystkie działania są i będą uzależnione od kondycji finansów publicznych kraju oraz od poziomu środków finansowych dostępnych na realizację zadań ujętych w ww. Planach w kolejnych latach.

W związku z powyższym, uprzejmie informuję, iż na obecnym etapie resort infrastruktury i rozwoju nie może przedstawić wiążącego stanowiska dotyczącego przebudowy i remontu drogi krajowej nr 63 na odcinku Łuków – Biardy. Ponadto należy zaznaczyć, iż nie jest możliwe jednocześnie przebudowywanie i remont drogi.

Z poważaniem

Dorota Pyć

Podsekretarz Stanu