Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowny Panie Ministrze,

w kontekście sytuacji na Ukrainie zasadne jest postawienie istotnych pytań o naszą politykę wschodnią. Pragnę na wstępie zwrócić uwagę na podstawowy fakt, który jest tak oczywisty, że bywa najczęściej niezauważany: to nie autorytarny system stworzony przez prezydenta Łukaszenkę stał się zarzewiem konfliktu zbrojnego na wschodzie, lecz reżim Władimira Putina. W tym świetle uczciwie należałoby stwierdzić, że polskie władze źle oceniły źródło zagrożenia, a polska polityka na wschodzie wymaga rewizji.

Elementem polskiej polityki zagranicznej względem Białorusi było i jest udzielanie pomocy finansowej mediom nadającym dla ludności białoruskiej, takim jak np. TV Belsat, Radio Racja czy też Euroradio. Jednak wydarzenia na Ukrainie oraz towarzysząca im przytłaczająca propaganda mediów rosyjskich, prowadząca do masowej dezinformacji społeczeństwa pokazują, że kierując się dotychczasową logiką celowe byłoby wspieranie prasy oraz stacji radiowych i telewizyjnych promujących niezależne informacje wśród Rosjan oraz Ukraińców, a nie wśród Białorusinów. Należy podkreślić, że w dobie postępu technologicznego możliwości w tym zakresie są znacznie większe niż jeszcze kilkanaście lat temu, a alternatywnym medium jest także internet. Poza tym, nie wolno zapominać, że najbardziej na pomoc polskiego rządu zasługują media skierowane do Polaków mieszkających za granicą.

Mając na uwadze powyższe, rodzą się następujące pytania:

1) Czy zamierza się stworzyć i wspierać niezależne media (prasa, radio, telewizja, itp.) skierowane do Rosjan?

2) Czy zamierza się stworzyć i wspierać niezależne media (prasa, radio, telewizja, itp.) skierowane do Ukraińców?

3) Ile milionów złotych przeznaczono w ostatnich 5 latach na wspieranie mediów skierowanych do ludności białoruskiej? (Proszę o podanie danych z podziałem na lata i poszczególne media).

4) Ile milionów złotych przeznaczono w ostatnich 5 latach na wsparcie mediów skierowanych do mniejszości polskiej za granicą? (Proszę o podanie danych z podziałem na lata oraz poszczególne państwa; kwoty przeznaczone na media skierowane do ogółu Polaków za granicą, np. TV Polonia – proszę podać odrębnie)

5) Czy sytuacja mniejszości polskiej na Litwie przemawia za szczególnym wsparciem mediów polskojęzycznych na tym terenie?

6) Ile milionów złotych przeznaczono w ostatnich 10 latach na wsparcie poszczególnych mediów skierowanych do mniejszości polskiej na Litwie?

7) Ile milionów złotych przeznaczono w ostatnich 5 latach na wspieranie mediów skierowanych do ludności ukraińskiej? (Proszę o podanie danych z podziałem na lata i poszczególne media).

8) Ile milionów złotych przeznaczono w ostatnich 5 latach na wspieranie mediów skierowanych do ludności rosyjskiej? (Proszę o podanie danych z podziałem na lata i poszczególne media).