Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 23-03-2015

Szanowny Panie Marszałku,

odpowiadając na interpelację nr 31298 posła Jacka Żalka w sprawie nieuwzględnienia drogi krajowej nr 16 w projekcie rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, przekazaną przy piśmie z 3 marca 2015 r., przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

ad 1. Przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 wyznaczał kierunki rozwoju sieci drogowej spójne z rządowymi dokumentami strategicznymi oraz regulacjami Unii Europejskiej, a także określał na tej podstawie listę planowanych inwestycji.

W pracach nad projektem Programu kierowano się przede wszystkim potrzebą stworzenia spójnej sieci komunikacyjnej umożliwiającej efektywne funkcjonowanie transportu drogowego. Podstawowym założeniem było przy tym dokończenie budowy ciągów autostrad i dróg ekspresowych. Analizując możliwe do realizacji w ramach Programu inwestycje kierowano się obiektywnymi kryteriami, zapewniającymi uzyskanie możliwie najlepszych efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Kryteria te zawarte są w Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.), przyjętym przez Radę Ministrów 24 września 2014 r.

W odniesieniu do wskazanej w interpelacji Pana Posła drogi krajowej nr 16 należy zauważyć, że nie należy ona do klasy autostrad bądź dróg ekspresowych. Ich wykaz zawarty jest w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 maja 2004 r. w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych (Dz.U. z 2004 r. Nr 128 poz. 1334 z późn. zm.). Ponieważ przyjęto założenie, że inwestycje przewidywane do realizacji w ramach Programu obejmą – oprócz obwodnic – jedynie odcinki stanowiące uzupełnienie istniejących autostrad i dróg ekspresowych, przedmiotowa droga nie została wpisana na listę planowanych przedsięwzięć w przygotowanym projekcie.

ad 2. Projekt Programu podlegał konsultacjom publicznym. Ich tryb reguluje art. 6 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. z 2014 r. poz. 1649). Dokument został skierowany do konsultacji publicznych w dniu 22 grudnia 2014 r., jednocześnie został on udostępniony w formie elektronicznej na stronie internetowej Ministerstwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zaproszenie do udziału w konsultacjach publicznych zostało opublikowane w prasie ogólnopolskiej (dziennik „Gazeta Wyborcza”, wydanie z dnia 22 grudnia 2014 r.), odpowiednie informacje zostały również opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa. 30 stycznia 2015 r. odbyła się w siedzibie Ministerstwa otwarta konferencja, mająca charakter wysłuchania publicznego, podczas której zainteresowane osoby i podmioty miały możliwość zgłaszania uwag do projektu. W konferencji uczestniczyło około 115 osób, w tym licznie przybyli przedstawiciele samorządów oraz posłowie i senatorowie. W terminie trwania konsultacji publicznych istniała również możliwość przedstawienia stanowiska oraz składania uwag i wniosków drogą pocztową oraz pocztą elektroniczną na specjalnie wyznaczony do tego celu adres: [email protected]. W trybie konsultacji publicznych do Ministerstwa wpłynęło ponad 42 tys. uwag, w tym 103 zgłoszone przez parlamentarzystów i 777 przez jednostki samorządu terytorialnego.

W odniesieniu do postulatu modernizacji dk 16 zgłoszonych zostało 1009 wniosków, w tym 71 pochodzących od władz lokalnych. Z uwagi na liczne głosy poparcia, inwestycja ta będzie przedmiotem dalszych analiz Ministerstwa.

ad 3. W odniesieniu do kwestii zgodności zapisów projektu Programu oraz Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, uprzejmie wyjaśniam, że wśród zadań ujętych na liście przedsięwzięć podstawowych Kontraktu wymieniona jest budowa drogi krajowej dk 16 na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo, jednak warunkiem przygotowania i realizacji projektu jest dostępność środków, zaś zakres prac uzależniony od wyników prac dokumentacyjnych. Natomiast budowa drogi krajowej dk 16 na odcinku Mrągowo – Orzysz – Ełk (z wyłączeniem obwodnicy Ełku) znajduje się na liście przedsięwzięć warunkowych – w tym przypadku również realizacja tego odcinka została obwarowana warunkiem dotyczącym dostępności środków i wyników prac dokumentacyjnych. Zatem określone w Kontrakcie Terytorialnym przesłanki determinują możliwość podjęcia tych inwestycji. W momencie przygotowywania projektu Programu nie umożliwiały one wpisania ww. zadań do dokumentu.

ad 4. Celem głównym Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 jest budowa spójnego i nowoczesnego systemu dróg krajowych zapewniającego efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego. Z kolei jednym z wyznaczonych w dokumencie celów szczegółowych jest poprawa dostępu do rynków i usług. Zakłada się przy tym, że rozbudowa sieci drogowej wpłynie korzystnie na dynamikę rozwoju gospodarczego.

W odniesieniu do podejmowanych przez Ministerstwo działań mających stymulować rozwój województwa Warmińsko-Mazurskiego, w tym rynku pracy, chcę uprzejmie poinformować Pana Posła, że zgodnie z zapisami Umowy Partnerstwa, Polska Wschodnia jest jednym z obszarów strategicznej interwencji państwa, na których będą podejmowane działania współfinansowane przez fundusze europejskie na lata 2014-2020 w ramach wszystkich krajowych programów operacyjnych, pięciu programów regionalnych oraz części programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa. Dodatkowe środki na wsparcie rozwoju i pozycji konkurencyjnej Polski Wschodniej przeznaczone będą w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 (POPW). Zgodnie z założeniami będzie on wzmacniał (efekt synergii) i uzupełniał (zgodnie z zasadą komplementarności interwencji) oddziaływanie wsparcia realizowanego w ramach regionalnych i krajowych programów operacyjnych europejskiej polityki spójności, z których będą finansowane zasadnicze przedsięwzięcia rozwojowe.

Celem głównym interwencji POPW będzie wzrost konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej. Podstawę do sformułowania kierunków i priorytetów rozwojowych makroregionu w perspektywie średniookresowej stanowi Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020. Koncentruje się ona na trzech szansach rozwojowych, które w największym stopniu mogą przyczynić się w średnim okresie do poprawy wydajności pracy, a w efekcie do poprawy pozycji rozwojowej i konkurencyjnej makroregionu. Te szanse to:

1) systematyczne podnoszenie poziomu innowacyjności makroregionalnej gospodarki, bazujące na endogenicznych wiodących specjalizacjach gospodarczych,
2) aktywizacja zasobów pracy i podniesienie jakości kapitału ludzkiego i społecznego,
3) zbudowanie intensywnych powiązań społeczno-gospodarczych z lepiej rozwiniętym otoczeniem, dla których warunkiem niezbędnym jest zintegrowana i efektywna infrastruktura powiązań komunikacyjnych zewnętrznych i wewnętrznych oraz rozbudowana i zmodernizowana infrastruktura elektroenergetyczna.

POPW jako program ponadregionalny dysponuje alokacją w wysokości 2 mld EUR. W ramach regionalnych programów operacyjnych województwo Warmińsko-Mazurskie zarządzać będzie alokacją 1,7 mld EUR.

Pragnę zapewnić, że poruszone w interpelacji Pana Posła problemy traktowane są z najwyższą uwagą. Ich satysfakcjonujące rozwiązanie jest elementem szerszych działań podejmowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju mających na celu budowę w Polsce spójnego i nowoczesnego systemu dróg krajowych zapewniającego efektywne funkcjonowanie drogowego transportu osobowego i towarowego. Wzięte zostaną one pod uwagę w toku prac nad nową wersją projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 uwzględniającą wyniki konsultacji publicznych.

Z poważaniem

Zbigniew Rynasiewicz

Sekretarz Stanu