Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Ustawa z 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów /Dz. U. z 2014 r. poz. 567/ znowelizowała ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych /t. jedn. Dz. U z 2013 r. poz. 182 ze zm./, której art. 6 ust. 2a zobowiązuje wójta, burmistrza lub prezydenta do opłacenia składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w ZUS przez okres niezbędny do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia.

Ustawa z 4 kwietnia 2014 r. wprowadziła jednocześnie zmiany w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych /t. jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 ze zm./, które zmuszają rolnika ubiegającego się o świadczenie opiekuńcze do złożenia oświadczenia o zaprzestaniu prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestania pracy w gospodarstwie rolnym, co wyłącza rolnika z ubezpieczenia społecznego rolników.

Za rolników uprawnionych do świadczeń opiekuńczych składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe również opłacana jest do ZUS. Taką regulację rolnicy uważają za krzywdzącą i dyskryminującą ich, bo może oznaczać dla wielu utratę prawa do emerytury rolniczej.

Szanowny Panie Ministrze,

biorąc powyższe pod uwagę zwracam się do Pana z następującymi pytaniami:

1. Jaka jest podstawa decyzji, aby za opiekunów rolników po uzyskaniu świadczenia składka przekazywana była do ZUS?

2. Czy Ministerstwo pracuje nad zmianą przepisów, aby rolnicy, którzy przed nabyciem prawa do świadczenia pielęgnacyjnego podlegali ubezpieczeniu społecznemu rolników mogli nadal kontynuować ubezpieczenie społeczne w KRUS?