Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Dlaczego, w Pana opinii prawo ochrony środowiska przegrywa w konfrontacji z Prawem wodnym? Jak Pan Minister zamierza zlikwidować tę sprzeczność, naprawić powstałe straty środowiskowe i na czyj koszt?

Zgodnie z obowiązującym prawem prawidłowe gospodarowanie wodami, a w szczególności ochrona przed powodzią jest zadaniem organów administracji rządowej i samorządowej. Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, jako organ administracji rządowej niezespolonej, jest właściwy w sprawach gospodarowania wodami w zakresie, który wynika z ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. Do głównych zadań dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej należy m. in. koordynowanie działań związanych z ochroną przeciwpowodziową oraz przygotowanie projektów planów zarządzania ryzykiem powodziowym dla regionów wodnych.

Działania polegające na redukcji ryzyka powodziowego polegają również na prowadzeniu prac utrzymaniowych wód realizowanych m. in. poprzez usuwanie drzew i krzewów porastających dno oraz brzegi śródlądowych wód powierzchniowych (art. 21 ust. 1b pkt. 3 ustawy Prawo wodne).

Ponadto w celu zapewnienia właściwych warunków przepływu wód powodziowych, dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej wydaje decyzję nakazującą usunięcie drzew lub krzewów z obszarów międzywali, obszarów szczególnego zagrożenia powodzią (art.88 l ust. 7 ustawy Prawo wodne). W przypadku decyzji nakazującej usunięcie drzew lub krzewów z wałów przeciwpowodziowych organem właściwym do wydania decyzji jest właściwy miejscowo starosta.

Powyższe decyzje wymagają uzgodnienia z właściwym dyrektorem regionalnej dyrekcji ochrony środowiska (RDOŚ) na podstawie odpowiednio art. 88l ust. 11 oraz art. 88n ust. 8 ustawy Prawo wodne. W ramach uzgodnień RDOŚ określa warunki realizacji robót związanych z wycinką.

Decyzję o wycince drzew lub krzewów znajdujących się w międzywalu podejmuje regionalny zarząd gospodarki wodnej (RZGW) na wniosek właściciela lub posiadacza nieruchomości, w uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska (na podst. art. 83 ust. 6 pkt 7 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody i art. 82 i 85a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne). W przypadku, gdy teren międzywala jest obszarem objętym ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrody, wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów wymaga uzyskania zgody dyrektora parku narodowego albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska (art. 83 ust. 5 ustawy o ochronie przyrody).

W 2011 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, na którym poruszano temat związany z wydawaniem nakazów wycinki przez dyrektorów rzgw. Zgodnie ze stanowiskiem GDOŚ decyzją nakazującą wycinkę jest decyzja, o której mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku, w związku z czym organ wydający decyzję musi rozważyć, czy dana wycinka może potencjalnie oddziaływać na obszary Natura 2000, a dodatkowo wymagane jest wykonanie oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego zadania.

Mając na uwadze powyższe nie mogę zgodzić się z tezą pani poseł Grodzkiej, jakoby prawo ochrony środowiska przegrywało w konfrontacji z ustawą Prawo wodne. Choć interesy ochrony przeciwpowodziowej kraju, jego mieszkańców i ich mienia, wymagają również realizacji przedsięwzięć ingerujących w przyrodę, to podejmowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawowymi, w szczególności w sposób określony w ustawie Prawo wodne, i nie leżący w sprzeczności z ustawą o ochronnie przyrody.

W celu prawidłowego wypełnienia przepisów ustawy Prawo wodne w tym obszarze, KZGW i rzgw rozpoczęły w 2012 r. przygotowywanie Programów wycinki drzew i zakrzaczeń na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. RZGW w Poznaniu w 2014 r. ukończył jego opracowanie, natomiast pozostałe rzgw są w trakcie opracowywania lub planują rozpocząć prace w najbliższym czasie. Każdy opracowany Program, aby mógł być realizowany, musi przejść procedurę oceny oddziaływania na środowisko.

Ponadto, zgodnie z art. 21 ustawy Prawo wodne, działanie polegające na usuwaniu drzew i krzewów porastających dno oraz brzegi śródlądowych wód powierzchniowych, jest brane pod uwagę przy opracowywaniu planów utrzymania wód. Również wskazanie potrzeby i uzasadnienie realizacji tego działania, z uwagi na redukcję ryzyka powodziowego, na odcinkach dolin rzecznych znajdujących się na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi (ONNP) znajduje się w projektach planów zarzadzania ryzykiem powodziowym (PZRP). 22 grudnia 2014 r. rozpoczęły się konsultacje społeczne PZRP. Projekty dokumentów dla dorzeczy i poszczególnych regionów wodnych są dostępne na stronie internetowej www.powodz.gov.pl.

…………………………………..

Sekretarz Stanu

Stanisław Gawłowski