Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

w odpowiedzi na interpelację Pana Posła Marka Balta (Interpelacja nr 30819) w sprawie umożliwienia emisji w Telewizji Polskiej filmu dokumentalnego pt. „Jasnowłosa prowincja”, uprzejmie informuję, że zwróciłem się z prośbą do Pana Juliusza Brauna Prezesa Zarządu TVP S.A. o przekazanie informacji niezbędnych do udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w interpelacji. W załączeniu uprzejmie przekazuję wyjaśnienia otrzymane w tej sprawie od Telewizji Polskiej S.A.

W odpowiedzi na pismo w sprawie interpelacji Pana Posła Marka Balta dotyczącej emisji filmu dokumentalnego „Jasnowłosa prowincja”, pragniemy poinformować, iż:

  • Film został wyemitowany 19 grudnia 2014 r. przez TVP Poznań.
  • Ze względu na temat filmu wpisujący się w profil programowy TVP Historia, rozpoczęto procedurę zakupu licencji umożliwiającą emisję audycji na antenie TVP Historia. Podpisanie takiej umowy jest konieczne ze względu na to, iż Telewizja Polska nie jest właścicielem praw do tego filmu. Nie była jego producentem ani koproducentem. Zgodnie z procedurami obowiązującymi w TVP film został zrecenzowany przez dwóch redaktorów pod kątem wartości merytorycznej, atrakcyjności tematu, zgodności z wiedzą historyczną oraz walorów artystycznych. W obu przypadkach recenzje były pozytywne. W związku z tym, na początku lutego 2015 roku został wysłany projekt umowy licencyjnej do dysponenta praw do tego filmu - firmy „Telenowa sp. z.o.o.” reprezentowanej przez Pana Jacka Kubiaka, współreżysera filmu. Z przekazanych informacji wynika, iż obecnie trwają ustalenia z koproducentem filmu dotyczące ceny licencji oraz liczby możliwych emisji na antenie TVP Historia. Jeśli w drodze negocjacji ustalimy z właścicielami praw warunki odpowiadające ich oczekiwaniom oraz możliwościom TVP Historia, umowa zostanie zawarta. Wówczas emisję filmu przewidujemy w ciągu miesiąca od podpisania umowy. Chcielibyśmy, aby zbiegła się ona z obchodami 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej.
  • Na antenach Telewizji Polskiej, a szczególnie na antenie wyspecjalizowanej TVP Historia, temat losów Polaków i Żydów wysiedlanych podczas II wojny światowej zarówno przez hitlerowców jak sowietów jest stale obecny. TVP Historia wielokrotnie emitowała, m.in. film „Wypędzeni 1939” Pana Jacka Kubiaka, „Ballada o domu” w reż. Grzegorza Linkowskiego. Inspirujemy i wspieramy realizację filmów dokumentalnych dotyczących tej tematyki. I tak, dla TVP Historia wyprodukowane zostały, m.in.: cykl „Tryptyk Zamojski” obejmujący trzy filmy dokumentalne wieloaspektowo traktujące problem wysiedleń z Zamojszczyzny, filmy dokumentalne „Gdynia była pierwsza”, czy „Ballada o dwóch domach” (film realizowany wspólnie z fundacją Adenauera) dotyczący losów przesiedlanych Polaków i Niemców na Pomorzu. Tematyka wysiedleń podejmowana jest także w programach publicystycznych „Cafe Historia” odcinek „Koniec sporu o wypędzonych" oraz „Spór o historię" — odcinek „Przesiedlenia cena pokoju”.

Reasumując: nieprawdą jest, iż Telewizja Polska przemilcza kwestię losów milionów osób, których dotknęły represje hitlerowskie. TVP pełniąc misję publicznego nadawcy nie tylko emituje, ale także wspiera powstawanie filmów o tej tematyce.

Film „Jasnowłosa prowincja” był już emitowany na antenie TVP, a obecnie trwa procedura podpisywania umowy licencyjnej. Status publicznego nadawcy i spółki będącej własnością Skarbu Państwa zobowiązuje nas, i słusznie, do restrykcyjnego przestrzegania procedur zakupowych.

Jednocześnie pragniemy podziękować za zainteresowanie tematyką historyczną na antenach Telewizji Polskiej licząc na działania parlamentarzystów w zakresie wspierania telewizji publicznej.

Z poważaniem.