Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Do mojego biura wpłynęły niepokojące pisma od wielu producentów trzody chlewnej, w którym poruszono problem ogromnego spadku pogłowia świń, jak również bardzo niskich cen skupu. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest m.in. embargo rosyjskie, które obowiązuje od stycznia 2014 r., co znacznie ograniczyło rynek zbytu, jak również choroba ASF, która spowodowała ograniczenie eksportu. Przed polskimi producentami zamknięto rynki większości państw całego świata. Problem tkwi też w nadmiernym imporcie wieprzowiny po dumpingowych cenach i o wątpliwej jakości zdrowotnej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak kontroli nad importowanym mięsem w zakresie oceny jakości i walorów zdrowotnych. Maleje udział mięsa w wyrobach wędliniarskich i mięsie surowym. Stosowane są różne substytuty, dodatki i komponenty. Wynikiem stosowania takiej praktyki jest pogorszanie się zdrowia społeczeństwa.

Kolejną przyczynę spadku pogłowia świń, jak również jej cen jest postępująca globalizacja i sprzyjanie przez polski rząd zachodnim globalnym firmom ubojowym. Brak wsparcia środkami z UE producentów trzody chlewnej i nieodpowiednie dysponowanie funduszem promocji. Wszystkie te czynniki powodują, że większość rolników likwiduje stada świń, bo ta produkcja staje się nieopłacalna. Prowadzi to do całkowitego zahamowania produkcji trzody chlewnej. Polska w dniu akcesji miała pogłowie ok 19 mln świń dzisiaj liczba zmalała do poniżej 9 mln.

To są tylko niektóre przyczyny spadku pogłowia i cen wieprzowiny. W związku z katastrofalnie trudną sytuacją w jakiej znaleźli się producenci trzody chlewnej proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jakie działania podjęto, aby przeciwdziałać spadkowi pogłowia i cenom żywca wieprzowego w Polsce?
  2. Jakie wsparcie zaproponowano dla rolników w produkcji trzody chlewnej, aby opłacalność wzrosła? Czy rząd zamierza uruchomić wsparcie w postaci dopłat do kredytów, umorzenia odsetek, zastosowania poręczeń kredytów dla rolników?
  3. Czy będzie zmiana systemowa w zastosowaniu funduszu promocji polskiego mięsa i jego przetworów dla polskich producentów na rynkach krajowych i zagranicznych?
  4. Czy w PROW na lata 2014-2020 MRiRW planuje zmiany tak aby oprócz wsparcia dla produkcji prosiąt dać wsparcie dla chowu i hodowli trzody chlewnej w ramach płatności bezpośrednich?
  5. Kiedy służby podległe Ministrowi Zdrowia oraz Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmą działania kontrolne badania importowanego mięsa w placówkach handlowych (dyskonty, markety, hipermarkety, a także masarnie)?

  6. Czy rząd podjął działania zmierzające do umieszczania informacji na produktach mięsnych z jakiego kraju pochodzi mięso?

  7. Czy rząd zamierza wprowadzić przepisy prawne, aby za jakość wystawionego na sprzedaż towaru odpowiadał solidarnie sprzedawca i producent?