Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Minister,

Do mojego biura poselskiego wpłynęło stanowisko samorządowców z obszaru województwa łódzkiego, dotyczące działań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która bez uprzedniej konsultacji przekazuje gminom zarząd nad odcinkami dróg krajowych. GDDKiA działa na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013, poz. 260 ze zm.), a więc w sytuacji, gdy odcinek drogi jest zastępowany nowo wybudowanym odcinkiem.

Samorządowcy zwracają uwagę na znaczne obciążenie budżetów gmin, wynikające z konieczności ponoszenia nakładów na utrzymanie drogi w standardzie umożliwiającym jej bezpieczną eksploatację. Gminie Drużbice, znajdująca się w powiecie bełchatowskim, otrzymała po w zarząd fragment drogi krajowej o długości 10 km. Szacowany koszt utrzymania odcinka wyniesie około 1 mln złotych, zaś budżet gminy to niecałe 17 mln. Obciążenie dla gminy jest zatem wyraźne, niewątpliwie wpłynie na kondycję finansową samorządu.

Przedstawiciele samorządów wskazują również, że przepis art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013, poz. 260 ze zm.) nie może mieć zastosowania do dróg krajowych nr 12 i 14 . Odnosi się bowiem do wybudowania nowych odcinków ter samej drogi, a nie do wybudowania całkowicie innej, w tym przypadku drogi S-8, położonej w znacznej odległości od dróg krajowych i mającej inny przebieg. Drogi krajowe nr 12 i 14 nie przejęły zatem w swój ciąg nowo wybudowanej drogi ekspresowej S8.

Odcinki dróg krajowych nr 12 i 14 nie wpisują się ponadto w definicję drogi gminnej, zawartej w art. 7 ww. ustawy, która określa drogę gminną, jako „drogi o znaczeniu lokalnym niezaliczone do innych kategorii, stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom”. Odcinki te są eksploatowane nie tylko przez kierowców lokalnych, ale również w transporcie krajowym. Należy się również spodziewać zwiększonego ruchu na tych drogach, z uwagi na planowane wprowadzenie opłat za przejazd drogą ekspresową S-8. Ponadto drogi te są na określonych odcinkach w złym stanie technicznym, doprowadzenie ich do stanu odpowiadającego wymogom bezpieczeństwa wykracza poza możliwości finansowe gmin.

Przedstawiciele samorządów zwracają również uwagę na brak konsultacji GDDiK z gminami. Jako przykład podają sytuację z Łasku, gdzie zawiadomienie o przekazaniu drogi gminie została złożona w biurze podawczym ratusza, bez jakiegokolwiek kontaktu z władzami gminnymi.

W związku z powyższym prosimy o ustosunkowanie się do przedstawionego stanowiska oraz udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy ministerstwo na bieżąco monitoruje sytuację dotyczącą przekazywania dróg krajowym gminom?
  2. Jakie działania podejmie Ministerstwo w celu rozwiązania wyjaśnienia zaistniałej sytuacji?