Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

w nawiązaniu do interpelacji Pani Poseł Anny Grodzkiej nr 30659, w sprawie ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w miastach, przedstawiam następujące stanowisko.

W ramach Komitetu Technicznego Pojazdów Samochodowych Unii Europejskiej (TCMV) trwają prace nad projektem rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie rzeczywistych emisji w ruchu drogowym
(RDE – Real Driving Emissions). Ideą projektu RDE jest zawarcie w wymaganiach homologacyjnych typu pojazdu metody badania rzeczywistego poziomu emisji spalin w pojeździe przy użyciu metody PEMS (Portable Emisssion Measurement System), co przyczynić się ma do obniżenia poziomu emisji spalin, w tym tlenków azotu, we wszystkich nowych i istniejących typach pojazdów produkowanych od 2017 r. Ze strony polskiej w pracach nad tym projektem udział biorą przedstawiciele polskiej władzy homologacyjnej, nadzorowanej przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju, tj. Transportowego Dozoru Technicznego. Strona polska zgłosiła propozycje zmierzające do doprecyzowania warunków przeprowadzania pomiarów rzeczywistych emisji w ruchu drogowym, a także wprowadzenia w życie rozporządzenia w dwóch fazach: pierwsza, obowiązująca od 2017 r. dotyczyłaby nowych typów pojazdów, druga, obowiązująca od 2020 r.
– typów pojazdów produkowanych przed wejściem w życie rozporządzenia.

Resort infrastruktury i rozwoju popiera wszelkie przedsięwzięcia i działania, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska i optuje za skutecznym ograniczeniem poziomu emisji spalin emitowanych przez pojazdy w ruchu drogowym poprzez wprowadzenie badania RDE do procedury homologacyjnej, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości dostosowania się polskiej branży motoryzacyjnej i transportowej do nowych wymagań.

Z poważaniem

Zbigniew Rynasiewicz

Sekretarz Stanu