Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Odnosząc się do poszczególnych pytań informuję, że termin realizacji umowy pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Hutą Stalowa Wola S.A. (HSW S.A.) na dostawę pierwszego modułu REGINA wraz z 155 mm samobieżną haubicą (sh) KRAB został ustalony na dzień 30 sierpnia 2017 r.

Pierwszy termin dostawy 16 egzemplarzy 155 mm samobieżnych haubic KRAB został ustalony na dzień 30 października br. Jednak podczas badań eksploatacyjno-wojskowych tych dział stwierdzono szereg usterek, z których najpoważniejsze to pękanie blach korpusu podwozia, przegrzewanie się silnika i niesprawności układu paliwowego. Wykonawca pracy i podwykonawcy, którzy byli odpowiedzialni za produkcję podwozia (Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM sp. z o. o. oraz Zakłady Mechaniczne BUMAR-ŁABĘDY S.A.) zadeklarowali wykonanie z blach typu ARMOX wolnych od wad nowych 16 korpusów podwozi oraz sukcesywną bezpłatną wymianę gwarancyjną 8 korpusów podwozi dotychczas wyprodukowanych. W celu umożliwienia usunięcia usterek, resort obrony narodowej wyraził zgodę na wydłużenie ww. terminu dostawy do dnia 30 czerwca 2016 r.

Weryfikacją niesprawności wyżej wzmiankowanych podwozi nie miała być kontrola przez przedstawicieli odbioru wojskowego, lecz badania typu podwozia usprawnionego pod względem konstrukcyjnym i technologicznym. Termin wykonania tych działań określono na dzień 30 września 2014 r. Jednak do dnia dzisiejszego nie zgłoszono nawet gotowości do wskazanych badań. Tym samym nie mogło być mowy o pozytywnym wyniku wojskowego odbioru technicznego ww. podwozia. Kompletacja armatohaubic KRAB w oparciu o dotychczasowe podwozie została wstrzymana.

Huta Stalowa Wola S.A., jako główny wykonawca omawianych armatohaubic, jest odpowiedzialna przed zamawiającym za realizację umowy. Wobec niemożności dostarczenia przez krajowy przemysł podwozia dla tych haubic, HSW S.A. – w dniu 5 września 2014 r. złożyła oświadczenie o braku możliwości wykonania przedmiotowego sprzętu, zgodnie z warunkami obowiązującej umowy.

Jednocześnie HSW S.A., w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zwróciła się do Ministerstwa Obrony Narodowej z wnioskiem o dalszą realizację programu REGINA, w oparciu o licencję na produkcję podwozi, pozyskaną od dostawcy zagranicznego. Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadziło szczegółową analizę możliwości kontynuacji tego programu. Mając na uwadze cele wynikające z zobowiązań sojuszniczych względem NATO, w tym pilną potrzebę osiągniecia pożądanych zdolności operacyjnych, poprzez pozyskanie dywizjonowych modułów ogniowych REGINA w jak najkrótszym czasie, propozycja wykonawcy została zaakceptowana. Przy podjęciu decyzji uwzględniono również fakt, że w ramach kontynuacji tego przedsięwzięcia zostanie pozyskana licencja na produkcję w kraju nowoczesnych podwozi spełniających najwyższe standardy i wymagania stawiane w tym segmencie uzbrojenia.

Odnosząc się do pytania dotyczącego systemu, w jakim zostało wykonane omawiane podwozie informuję, że z informacji uzyskanych z Huty Stalowa Wola S.A. wynika, iż zakupione podwozia licencyjne są wykonywane w oparciu o system metryczny, podobnie jak koreańskie haubice K9.

Nawiązując do pytania dotyczącego umowy pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. a firmą Samsung Techwin informuję, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie jest jej stroną, a więc nie posiada wiedzy w zakresie ewentualnej zgody Rady Nadzorczej HSW S.A. lub udzielonego przez Zarząd Huty pełnomocnictwa do podpisania tej umowy.

Natomiast odpowiadając na pytanie o przetarg na amunicję do sh KRAB, informuję, że postępowanie to zostało przeprowadzone na zasadach określonych w decyzji nr 118/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa (Dz. Urz. MON poz. 119). Umowa na dostawę tej amunicji została zawarta w 2014 r. z firmą Zakłady Mechaniczne DEZAMET S.A.

z up. Czesław MROCZEK

SEKRETARZ STANU