Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Zgodnie z art. 153 ust 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 907 z późn. zm.) nabór na stanowisko Prezesa Urzędu przeprowadza zespół, powołany przez Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów. Oznacza to, że organizacja takiego naboru wymaga uprzedniego zaplanowania i przygotowania uwzględniającego wiele czynników, takich jak m.in. dobór ekspertów o niezbędnych kwalifikacjach, zorganizowanie kilku spotkań zespołu związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem naboru, analiza dokumentacji kandydatów, etc. Ponadto, czynności te wymagają dostosowania wspólnego kalendarza osób zaangażowanych w przeprowadzenie naboru. Należy również podkreślić, że przepisy nie określają terminu w jakim należy publikować ogłoszenie o naborze.

Zarekomendowanie przez zespół ds. naboru kandydata na stanowisko Prezesa UZP - podobnie jak na każde inne kierownicze stanowisko państwowe – nie oznacza, że Prezes Rady Ministrów jest zobligowany powołać osobę (lub którąś z rekomendowanych osób), która w ocenie zespołu wskazana została jako najlepszy – spośród osób biorących udział w naborze – kandydat na dane stanowisko. Prezes Rady Ministrów bowiem, zgodnie z art. 148 ust.7 Konstytucji RP, jest zwierzchnikiem służbowym pracowników administracji rządowej i w ramach ustawowych kompetencji samodzielnie kształtuje politykę kadrową w administracji rządowej, nie będąc przy tym związanym rekomendacjami zespołów rekrutacyjnych.

Jednocześnie informuję, iż od dnia 10 grudnia 2013 r. obowiązki Prezesa UZP pełni Pani Izabela Jakubowska, zapewniając ciągłość zadań na tym stanowisku i czuwając nad prawidłowym funkcjonowaniem Urzędu. W ramach nadzoru prowadzonego przez Prezesa Rady Ministrów nad Prezesem UZP (art. 152 ust. 2 ustawy - Prawo zamówień publicznych, zw. dalej „ustawą”), nie stwierdzono, aby zadania realizowane przez UZP były wykonywane niezgodnie z prawem lub prowadziły do nierealizowania wyznaczonych celów.

W ostatnim okresie Urząd Zamówień Publicznych m.in.:

  • prowadził intensywne prace w zakresie implementacji nowych dyrektyw dotyczących poszczególnych obszarów systemu zamówień publicznych,

  • aktywnie uczestniczył w pracach parlamentarnych nad zmianami ustawy, skutkujących wejściem w życie nowelizacji w zakresie podniesienia „progu bagatelności” z 14 tys. euro do 30 tys. euro, a w przypadku niektórych dostaw i usług w zakresie działalności kulturalnej lub naukowej – do progu 134 tys. euro lub 207 tys. euro oraz w zakresie kryteriów pozacenowych, rażąco niskiej ceny, usług niepriorytetowych, zatrzymywania wadium, waloryzacji umów.

  • zrealizował zadania wynikające z ustawy w obszarze tworzenia i upowszechniania wzorcowych dokumentów i dobrych praktyk,

  • realizował działania związane z informatyzacją zamówień publicznych, w tym realizacją projektu e-Katalogi oraz przygotowaniem projektu e-Zamówienia.

Mając powyższe na uwadze, za pozbawione podstaw należy uznać sugerowanie jakichkolwiek strat dla systemu zamówień publicznych, w związku z nieobsadzeniem stanowiska Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Z poważaniem

Michał Deskur

/podpisano elektronicznie/