Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

W ostatnich latach na międzynarodowym i krajowym rynku węgla wystąpiła wysoka nadpodaż węgla i w konsekwencji jego niska cena, co stanowi duże wyzwanie dla wszystkich producentów węgla kamiennego. Od II połowy 2012 roku sytuacja ekonomiczno-finansowa KW S.A. ulegała pogorszeniu, aż do zagrożenia utratą płynności finansowej w roku 2014.

Aby uniknąć upadłości Spółki i chronić miejsca pracy powołany został Pełnomocnik Rządu do spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego, który wraz z Zespołem opracował „Plan naprawczy Kompanii Węglowej S.A.” przewidujący restrukturyzację wszystkich obszarów jej funkcjonowania. Powyższy Plan został przyjęty w dniu 7 stycznia 2015 r. przez Radę Ministrów.

W oparciu o osiągnięte porozumienie ze stroną społeczną oraz przepisy znowelizowanej w styczniu 2015 r. ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, utworzona zostanie nowa spółka celowa o strukturze organizacyjnej umożliwiającej kontynuowanie efektywnej ekonomicznie działalności, pozwalającej na skuteczne konkurowanie z tanim węglem pochodzącym z importu.

Odpowiadając na pytanie, jakie działania podejmie Minister Gospodarki aby usługi ochrony obiektów KW S.A. nadal wykonywane były przez Konsorcjum Ochrony Kopalń Sp. z o.o. uprzejmie informuję, że Minister Gospodarki nie posiada instrumentów
do bezpośredniej ingerencji w działalność spółek węglowych. Decyzje podejmuje Zarząd, który prowadzi sprawy Spółki.

Należy oczekiwać, że w nowej strukturze organizacyjnej, w ramach działań Zarządu ukierunkowanych na optymalizację kosztów funkcjonowania, dokonane zostaną także zmiany w strukturze organizacyjnej i własnościowej spółek, w których Kompania Węglowa S.A. jest jedynym lub częściowym udziałowcem.