Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Przedstawiciele związków zawodowych działających w Pol-Miedź Trans sp. z o.o. w Lubinie zwrócili się w sprawie ratowania ich zakładu przed likwidacją. Wyrazili oni ogromne zaniepokojenie ostatnimi decyzjami podejmowanymi przez Zarząd Pol-Miedź Trans sp. z o.o. w Lubinie oraz właściciela, jakim jest KGHM Polska Miedź SA, w sprawie restrukturyzacji firmy. Pol-Miedź Trans to przedsiębiorstwo transportowe będące własnością holdingu KGHM Polska Miedź, powstałe w 1997 r. na bazie Zakładu Transportu KGHM. Spółka z powodzeniem prowadzi działalność w zakresie transportu kolejowego, samochodowego, handlu produktami naftowymi oraz remontów taboru kolejowego.

   Pol-Miedź Trans w ostatnich latach przeszła gruntowną restrukturyzację w obszarach, które przynosiły straty, zmniejszając jednocześnie zatrudnienie z około 1500 w 2005 r. do 1000 pracowników obecnie. Działające w spółce organizacje związkowe zrzeszające około 70% załogi, rozumiejąc potrzebę zmian, zasiadały do stołu negocjacyjnego. Mając na względzie dobro pracowników zatrudnionych w spółce, zgadzano się na utratę pewnej części przywilejów. W 2009 r. przyjęto nowy zakładowy układ zbiorowy pracy, w którym po okresie przejściowym strony odstąpiły od wypłaty nagród jubileuszowych. Niejednokrotnie przedstawiciele związków zawodowych tłumaczyli działania zarządu przed załogą, powstrzymując pracowników przed wybuchem niezadowolenia. Załoga nie sprzeciwiała się również przy wydzieleniu w 2009 r. części zakładu i utworzeniu spółki córki PMT Linie Kolejowe, która z powodzeniem działa w obszarze utrzymania infrastruktury kolejowej.

   Obecny zarząd opracował strategię dla spółki na lata 2014-2019, która została zaakceptowana przez właściciela. Ustalono kierunek rozwoju pozwalający na powolny, lecz stały wzrost firmy, przy jednoczesnym zachowaniu obecnego stanu zatrudnienia. W drugiej połowie 2014 r. decyzja co do kierunków rozwoju została diametralnie zmieniona i rozpoczęto prace nad podziałem spółki. Zarząd spółki i właściciel KGHM radykalnie zmienili front działania. Postanowiono przekazać część samochodową, paliwową oraz zarządzanie i utrzymanie infrastrukturą kolejową do innych spółek KGHM, a 49% udziałów w części kolejowej zbyć na rzecz PKP Cargo SA, co rozumiane jest przez pracowników jako likwidacja spółki. Związki zawodowe działające w spółce Pol-Miedź Trans sp. z o.o. w Lubinie obawiają się, że prowadzona w spółce restrukturyzacja jest drogą do jej likwidacji. Przedstawione załodze plany rozwojowe wyglądają dobrze jedynie na wykresach i schematach. Dzisiaj nikt nie daje gwarancji, łącznie z obecnym zarządem, że planowane zmiany zakończą się sukcesem, natomiast pracownicy takie plany nazywają ˝likwidacją przez rozwój˝. Mając na uwadze dobro spółki oraz los ponad 1000 pracowników, związki zawodowe wyrażają sprzeciw wobec takiej formy restrukturyzacji dobrze działającego przedsiębiorstwa i miejsc pracy.

   Mając na uwadze perspektywę niepewnej przyszłości pracowników spółki Pol-Miedź Trans sp. z o.o. w Lubinie, bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   l. Czy przeprowadzono badania dotyczące tego, jaki wpływ ze społecznego punktu widzenia będą miały na spółkę decyzje podejmowane przez Zarząd Pol-Miedź Trans sp. z o.o. oraz właściciela - KGHM Polska Miedź SA, w sprawie restrukturyzacji firmy?

   2. Czym uzasadniona jest decyzja zbycia 49% udziałów w części kolejowej na rzecz PKP Cargo, jeżeli wskaźniki ekonomiczne wykazują, iż spółka Pol-Trans jest zdecydowanie lepsza od PKP Cargo (np. dla porównania wskaźniki rentowności wynoszą: PKP Cargo - 1,86, a Pol-Miedź Trans - 4,12)?

   3. Czy rząd przygotowany jest udzielić pomocy rodzinom, które w związku z restrukturyzacją zostaną pozbawione miejsc pracy (około 1000 osób)?

   Z poważaniem

   Poseł Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska

   Warszawa, dnia 24 grudnia 2014 r.