Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W imieniu osób wykonujących pracę na statkach morskich zwracam się z uprzejmą prośbą o pochylenie się nad kwestią badań lekarskich i formie zaświadczeń lekarskich niezbędnych do pracy na statku rodzących ze względu ich nieprecyzyjne określenia szereg problemów natury formalnej.

   Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o pracy na morskich statkach handlowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 430) wskazuje, iż osoby wykonujące pracę na statku powinny posiadać świadectwo o zdolności do pracy na statkach. Zakres badań, którym powinna poddać się ta osoba, określa zaś rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 17 lutego 1993 r. (Dz. U. Nr 17 poz. 80). Przepisy te w sposób ogólny regulują przedmiotową problematykę. Nie wskazują bowiem, jakie warunki formalne ma spełniać konieczne do pracy na statkach świadectwo lekarskie, co jest przyczyną powstawania problemów na płaszczyźnie czysto formalnej. Praca na statku dotyczy zarówno żeglugi międzynarodowej, śródlądowej, jak również pracy za granicą na lądzie. Regulowane są one przez odrębne ustawy określające jedynie obowiązek posiadania aktualnych badań lekarskich. Pomimo iż rodzaje badań, którym muszą poddać się osoby chcące podjąć pracę na statku, dla wszystkich rodzajów żeglugi w rzeczywistości są takie same, to wystawia się je na różnych drukach, które to są uzależnione od armatora i wymaganego przez niego świadectwa zdrowia. Niektóre linie oraz operatorzy morscy mają tylko swoich lekarzy uprawnionych i nie honorują zaświadczeń innych niż ze swojego rejestru. To powoduje, iż osoby zainteresowane są zmuszone wykonywać po wielokroć te same badania, co jest uciążliwe przede wszystkim ze względu na czas, którego osoby pracujące na statkach nie mają za wiele, jak również koszty, które musza ponosić przy każdorazowej zmianie armatora. W związku z takim stanem rzeczy zwracam się do Pana Ministra z zapytaniami:

   1. Czy w najbliższym czasie istnieje możliwość wprowadzenia regulacji, które ujednolicą przepisy dotyczące badań lekarskich osób pracujących na statkach dla wszystkich rodzajów żeglugi?

   2. W związku z ujednoliceniem ww. przepisów czy możliwe jest wprowadzenie ogólnego wzoru formularza zaświadczenia lekarskiego, które będzie honorowane we wszystkich rodzajach żeglugi i znacznie wpłynie na poprawę sytuacji osób ubiegających się oraz pracujących na statkach morskich.

   Z poważaniem

   Poseł Teresa Świło

   Warszawa, dnia 18 grudnia 2014 r.