Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! Szanowny Panie Ministrze! Rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. z 2000 r. Nr 40, poz. 470) w § 30 pkt 3 stanowi, że przy użytkowaniu elektrycznych urządzeń spawalniczych i osprzętu należy w szczególności przestrzegać następujących wymagań bezpieczeństwa: obwód prądu spawania nie powinien być uziemiony, z wyjątkiem przypadków, gdy przedmioty spawane są połączone z ziemią.

   Z kolei rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz. U. z 2003 r. Nr 47, poz. 401) w § 230 ust. 4 stanowi, że każdy spawany przedmiot powinien być uziemiony.

   Już prima facie daje się zauważyć sprzeczność dwóch norm prawnych wynikających z tych przepisów. Jedna norma nakazuje, aby te spawane przedmioty, które nie są połączone z ziemią, nie były uziemione, a druga norma nakazuje, aby każdy spawany przedmiot, a więc również ten, który nie jest połączony z ziemią, był uziemiony.

   Docierają do mnie sygnały od osób zajmujących się pracami spawalniczymi, że przepisy te, właśnie z uwagi na sprzeczne wyniki ich interpretacji, w praktyce są powodem wielu trudności, dlatego proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

   1. Jakie rozumienie tych przepisów w zakresie powyżej wskazanym należy uznać za postępowanie zgodne z aktualnie obowiązującym prawem?

   2. Czy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwo Gospodarki podejmą odpowiednie działania legislacyjne celem wprowadzenia jasnych i niesprzecznych regulacji w omawianym zakresie?

   Z poważaniem

   Poseł Wiesław Suchowiejko

   Warszawa, dnia 2 grudnia 2014 r.