Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pisma dotyczące interpelacji pana Piotra Chmielewskiego i pana Marka Niedbały, posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z dnia 24 listopada 2014 r., znak: SPS-023-29712/14, oraz z dnia 24 listopada 2014 r., znak: SPS-023-29721/14, w sprawie spółki pn. Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego Iława SA w likwidacji przedstawiam informacje stanowiące odpowiedź na następujące pytania zawarte w wymienionych interpelacjach:

   1) Jaki wynik finansowy odnotowała ww. spółka w ostatnich trzech latach?

   2) Jakie są perspektywy rozwoju spółki na tle innych podmiotów działających w branży?

   3) Jakie jest zaangażowanie kapitałowe Skarbu Państwa w tej spółce i w jakiej perspektywie czasowej planowano zwrot z tej inwestycji?

   4) Czy planowana jest prywatyzacja tej spółki i w jakiej perspektywie czasowej?

   5) W jakiej formie i w jakiej wysokości nagrody roczne i uznaniowe otrzymali pracownicy kadry zarządzającej wszystkich szczebli w latach 2012 i 2013?

   6) W jakiej kwocie ustanowiono fundusz reprezentacyjny dla prezesa i dyrektorów ww. spółki w latach 2012 i 2013?

   W związku z zainteresowaniem panów posłów spółką pn. Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego Iława SA w likwidacji pragnę podkreślić, że postanowieniem z dnia 19 listopada 2009 r. Sąd Rejonowy w Elblągu Wydział V Gospodarczy ogłosił rozpoczęcie procesu upadłości likwidacyjnej spółki. Postanowieniem z dnia 30 września 2013 r. Sąd Rejonowy w Elblągu Wydział V Gospodarczy stwierdził zakończenie procesu upadłości likwidacyjnej spółki. Zażalenie na powyższe postanowienie wywiódł upadły, zaskarżając postanowienie w całości i zarzucając, iż syndyk masy upadłościowej winien sprzedać cały majątek upadłego oraz dokonać wykreślenia podmiotu z KRS.

   Postanowieniem z dnia 3 lutego 2014 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku XII Wydział Gospodarczy Odwoławczy oddalił zażalenie upadłego od postanowienia Sądu Rejonowego w Elblągu z dnia 30 września 2013 r. w sprawie stwierdzenia zakończenia postępowania upadłościowego z opcją likwidacji ZPZ Iława SA w upadłości likwidacyjnej w Iławie. W dniu 31 marca 2014 r. syndyk masy upadłościowej przekazał spółce majątek rzeczowy i finansowy, który nie został zlikwidowany w ramach postępowania upadłościowego. W konsekwencji w dniu 30 czerwca 2014 r. NWZ podjęło decyzję o postawieniu spółki w stan likwidacji i powołaniu likwidatora celem umożliwienia zakończenia bytu prawnego spółki.

   W tym miejscu wyjaśniam, że z chwilą powzięcia decyzji o postawieniu spółki w stan upadłości, tj. od dnia 19 listopada 2009 r., a następnie powzięciu uchwały o jej rozwiązaniu po przeprowadzeniu likwidacji zarząd spółki zaprzestał prowadzenia działalności, a jego funkcje przejęli odpowiednio syndyk stosownie do zapisów art. 173 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz. U. 2012.1112), a następnie likwidator stosownie do zapisów art. 276 Kodeksu spółek handlowych. Stąd też udzielenie odpowiedzi na przedstawione pytania panów posłów w zakresie przedmiotowej spółki w opisanym stanie faktycznym i prawnym nie jest możliwe.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia oraz informacje, mam nadzieję, że zostaną one przez panów posłów uznane za wystarczające.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Zdzisław Gawlik

   Warszawa, dnia 29 grudnia 2014 r.