Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! Na podstawie art. 115 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483, z późn. zm.) oraz art. 193 uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (M. P. z 2012 r. poz. 32, z późn. zm.) przekazuję poniżej odpowiedź na interpelację posła na Sejm pana Michała Tomasza Pacholskiego z dnia 3 grudnia 2014 r. w sprawie zmian w ustawie budżetowej dotyczącej lekarzy rezydentów przekazaną za pośrednictwem wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przy piśmie o znaku: SPS-023-29648/14.

   Należy podkreślić, że obowiązujące przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty nie zawierają przepisów wyraźnie ograniczających możliwość rozpoczęcia kolejnego szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury, w przypadku gdy lekarz odbył szkolenie specjalizacyjne i uzyskał potwierdzenie realizacji programu specjalizacji przez kierownika specjalizacji, ale jeszcze nie uzyskał tytułu specjalisty w danej dziedzinie, np. nie przystąpił do państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PES) lub go nie zdał.

   Jednocześnie należy zaznaczyć, że projektowana zmiana ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty uniemożliwi wielokrotne uzyskiwanie rezydentury polegające na rezygnowaniu z przyznanej rezydentury i ponownym kwalifikowaniu się do odbywania rezydentury ale w innej dziedzinie, a tym samym ograniczy praktykę blokowania miejsc rezydenckich. Po wejściu w życie projektowanych przepisów lekarz, który został zakwalifikowany do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury, nie będzie mógł złożyć ponownego wniosku o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w trybie rezydentury, chyba że posiada orzeczenie lekarskie o istnieniu przeciwwskazań do kontynuowania specjalizacji w dotychczasowej dziedzinie. Po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego lekarz będzie mógł ponownie ubiegać się o rezydenturę, ale nie więcej niż jeden raz.

   Zmiana brzmienia przepisów ma na celu ograniczenie nadużyć dokonywanych w ww. zakresie. Ponadto projektowane zmiany ograniczą straty finansowe z tym związane oraz umożliwią efektywniejsze wydatkowanie środków z budżetu państwa.

   Ponadto należy stwierdzić, że obecnie niewykorzystane miejsca szkoleniowe objęte rezydenturą przyznane na dane postępowanie kwalifikacyjne dla danego województwa w danej dziedzinie medycyny przydziela wojewoda w ramach postępowania odwoławczego. Zaproponowana zmiana polega na tym, że niewykorzystane miejsca szkoleniowe objęte rezydenturą przyznane na dane postępowanie kwalifikacyjne dla danego województwa w danej dziedzinie medycyny minister właściwy do spraw zdrowia, a nie jak dotychczas - wojewoda, będzie mógł dodatkowo przyznać lekarzom, którzy brali udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na te miejsca szkoleniowe i zajęli kolejne najwyższe miejsca na liście rankingowej. Takie rozwiązanie przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania tych miejsc, a tym samym do efektywniejszego wydatkowania środków publicznych w związku z planowaną polityką kształcenia kadr medycznych dla potrzeb systemu ochrony zdrowia.

   W odniesieniu do propozycji wprowadzenia ogólnopolskiego systemu monitorowania specjalizacji lekarskich i lekarsko-dentystycznych pragnę zaznaczyć, że na podstawie art. 30 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 657, z późn. zm.) tworzony jest system monitorowania kształcenia pracowników medycznych, który jest systemem teleinformatycznym, do którego zadań należy:

   1) gromadzenie informacji pozwalających na określenie zapotrzebowania na miejsca szkoleniowe w określonych dziedzinach medycyny i farmacji oraz w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia;

   2) monitorowanie kształcenia podyplomowego pracowników medycznych;

   3) monitorowanie przebiegu kształcenia specjalizacyjnego pracowników medycznych;

   4) wspomaganie procesu zarządzania systemem kształcenia pracowników medycznych.

   Planuje się, że w ramach systemu monitorowania kształcenia pracowników medycznych w odniesieniu do lekarzy i lekarzy dentystów obsługiwane będą następujące procesy:

   1) proces zgłaszania studentów oraz lekarzy i lekarzy dentystów do lekarskiego egzaminu końcowego i lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego oraz ewidencja wyników ww. egzaminów;

   2) proces akredytacji jednostek organizacyjnych do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego oraz staży kierunkowych;

   3) opracowywanie programów szkolenia specjalizacyjnego i ich publikacja w systemie;

   4) proces organizowania i zgłaszania się lekarzy na kursy specjalizacyjne;

   5) proces naboru lekarzy i lekarzy dentystów na szkolenie specjalizacyjne, w tym:

   a) proces zgłaszania zapotrzebowania na miejsca rezydenckie i przyznawanie miejsc rezydenckich i pozarezydenckich,

   b) wydawanie elektronicznych kart szkolenia specjalizacyjnego, indeksów zabiegów i procedur medycznych,

   c) prowadzenie rejestru lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne;

   - przebieg szkolenia specjalizacyjnego,

   - proces dopuszczania i przeprowadzania państwowego egzaminu specjalizacyjnego.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Sławomir Neumann

   Warszawa, dnia 30 grudnia 2014 r.