Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pana Macieja Banaszaka z dnia 24 listopada 2014 r. w sprawie kontroli skarbowej podmiotów realizujących przewóz turystów do Morskiego Oka z wykorzystaniem koni, pragnę przedłożyć następujące wyjaśnienia.

   Na wstępie uprzejmie informuję, że zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382) czynności transportu drogowego pasażerskiego pojazdami ciągnionymi przez zwierzęta zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących (poz. 17 załącznika do rozporządzenia). Dlatego też podmioty realizujące przewóz turystów do Morskiego Oka z wykorzystaniem koni niezależnie od wysokości osiągniętych obrotów nie ewidencjonują ich z zastosowaniem kas rejestrujących.

   Odnosząc się do zawartych w interpelacji pytań, uprzejmie informuję, że według danych uzyskanych przez właściwy organ podatkowy od dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego na dzień 15 grudnia 2014 r. 61 podatników posiadało zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie przewozu osób pojazdem konnym na trasie do Morskiego Oka.

   Większość podatników świadczących usługi przewozu osób pojazdem konnym na trasie Palenica Białczańska - Włosienica (trasa do Morskiego Oka) prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym opłacanym w formie karty podatkowej. Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. W związku z powyższym właściwy miejscowo dla tych podatników organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej w 2014 r. nie dokonywały kontroli zgodności składanych przez nich deklaracji ze stanem faktycznym. Niemniej jednak podatnicy świadczący usługi w zakresie przewozu turystów do Morskiego Oka z wykorzystaniem koni podlegają stałemu monitoringowi (w szczególności w okresie wzmożonego ruchu turystycznego, w tzw. długie weekendy oraz w okresie wakacyjnym) w zakresie prawidłowości wywiązywania się z obowiązków rejestracji działalności gospodarczej oraz ewidencjonowania obrotów dla potrzeb podatku od towarów i usług. Czynności podejmowane są przez pracowników właściwego urzędu skarbowego często w asyście pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego i Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego.

   W listopadzie 2013 r. wobec wszystkich podatników świadczących usługi przewozu turystów do Morskiego Oka z wykorzystaniem koni właściwy organ podatkowy przeprowadził czynności sprawdzające w zakresie prawidłowości ewidencjonowania przychodów dla potrzeb podatku od towarów i usług. W zakresie tym nieprawidłowości nie stwierdzono.

   Ponadto w wyniku tych czynności oraz podjętych w 2014 r. właściwy organ podatkowy ustalił, że wszyscy podatnicy świadczący usługę przewozu osób pojazdem konnym do Morskiego Oka posiadają wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej oraz zezwolenie dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego na świadczenie tego typu usług. Również w 2015 r. planowany jest systematyczny monitoring tych podatników. Planowane jest także przeprowadzenie czynności sprawdzających w zakresie niezbędnym do ustalenia czy uzyskane przez tych podatników w roku poprzednim, tj. 2014 r., obroty nie obligują ich do zarejestrowania się jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.

   Kwestię rocznych kwot zobowiązań podatkowych podatników prowadzących działalność przewozu osób do Morskiego Oka przedstawiam na podstawie danych z 2013 r. Podatnikom opodatkowanym zryczałtowanym podatkiem dochodowym opłacanym w formie karty podatkowej organ podatkowy w 2013 r., zgodnie z zasadami wynikającymi z cyt. wyżej ustawy z dnia 20 listopada 1998 r., wydał w indywidualnych sprawach decyzje określające wysokość miesięcznego podatku dochodowego. Łączna wysokość wpłat zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej za 2013 r. dokonana przez osoby świadczące przewóz osób dorożkami konnymi na trasie do Morskiego Oka na rzecz jednostek samorządu terytorialnego (zgodnie z art. 2 ust. 4 powyższej ustawy wpływy z kart podatkowych stanowią dochody gmin) wyniosła 554 zł. Natomiast podatnicy płacący podatki w innej formie niż karta podatkowa w 2013 r. dokonali na rzecz Skarbu Państwa wpłat podatku w łącznej wysokości 6716 zł. Podatnicy ci zwykle prowadzą działalność gospodarczą w szerszym zakresie, co uniemożliwia wyodrębnienie oraz dokonanie szacunku przychodów Skarbu Państwa z tytułu działalności przewozu osób do Morskiego Oka.

   Przedstawiając powyższe, wyrażam nadzieję, że zaprezentowane wyjaśnienia zostaną uznane za wyczerpujące.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Agnieszka Królikowska

   Warszawa, dnia 24 grudnia 2014 r.