Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Z dniem 1 stycznia 2015 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 1138). Art. 1 pkt 41 tej ustawy wprowadza zmianę dotyczącą składu rady oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

   Pierwsza zmiana polega na zmniejszeniu liczby członków rady wskazywanych przez właściwą miejscowo wojewódzką komisję dialogu społecznego. W chwili obecnej w skład rady wchodzi dwóch członków wskazanych przez właściwą miejscowo wojewódzką komisję dialogu społecznego. Po zmianach w skład rady będzie wchodził jeden członek wskazany przez właściwą miejscowo wojewódzką komisję dialogu społecznego.

   Druga zmiana polega na włączeniu do składu rady jednego członka powołanego wśród kandydatów wskazanych przez organizacje pracodawców przy braku uprawnienia do wskazania członka rady przez organizacje związkowe.

   Dotychczasowy mechanizm tworzenia składu rady w oparciu o dialog społeczny i obywatelski umożliwia z jednej strony uzyskanie konsensusu społecznego wokół wartości i kwestii fundamentalnych dla właściwych poszczególnym członkom rady obszarów ich działalności w odniesieniu do działania funduszu na poziomie regionalnym. Ponadto mechanizm ten umożliwia wspólne wypracowywanie rozwiązań, w oparciu i przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia członków rady reprezentujących poszczególne środowiska. Zrównoważenie składu rady o równą reprezentację grup społecznych umożliwia godzenie interesów i potrzeb poszczególnych grup społecznych, bez ryzyka forsowania interesu jednej tylko grupy i pomijania potrzeb innej.

   Wprowadzona ww. ustawą konstrukcja ustalania składu rady oddziału wojewódzkiego funduszu może prowadzić do takich sytuacji, w których strona związkowa będzie pozbawiona udziału w radzie. Pozbawienie udziału strony związkowej w radzie jest tym bardziej niezrozumiałe w sytuacji, w której przedstawiciele związkowi znają problemy i potrzeby zarówno środowiska świadczeniobiorców, jak i problemy środowiska pracowników udzielających świadczeń zdrowotnych. Ze wskazanych powodów uzasadnione zastrzeżenia budzi przyjęty mechanizm ustalania składu rady, prowadzący do nierównej reprezentacji partnerów społecznych w radzie, a w skrajnych przypadkach do wykluczenia przedstawicieli związków zawodowych z udziału w radzie.

   Podkreślenia wymaga fakt, iż projekt ustawy na etapie konsultacji społecznych nie został przesłany do konsultacji związkom zawodowym, co pozbawiło organizacje związkowe możliwości wyrażenia uwag do zmian obejmujących zakres ich działania.

   Panie Ministrze! Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej kwestie, proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

   1. Dlaczego przedstawiciele organizacji związkowych zostali pominięci przy zmianie mechanizmu tworzenia składu rady oddziału wojewódzkiego funduszu przy jednoczesnym poszerzenia składu rady o przedstawiciela organizacji pracodawców?

   2. Jakie działania podejmie minister zdrowia w celu zapewnienia w składach rad oddziałów wojewódzkich funduszu równej reprezentacji partnerów społecznych, tj. przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców?

   3. Dlaczego organizacje związkowe zostały pominięte na etapie konsultacji społecznych projektu ustawy?

   4. Jaki będzie docelowy charakter rady oddziału wojewódzkiego funduszu? Czy ma być to ciało o charakterze społecznym, jak dotychczas, czy ma to być ciało reprezentujące ministra zdrowia?

   Z poważaniem

   Poseł Stanisław Szwed

   Bielsko-Biała, dnia 26 listopada 2014 r.