Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Do mojego biura poselskiego dochodzą niepokojące sygnały dotyczące realizacji ˝Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych˝, a w szczególności corocznego doposażania ośrodków onkologicznych w aparaturę do radioterapii. Środowiska lekarskie wskazują na ograniczenie doposażania ośrodków onkologicznych poprzez kierowanie sprzętu medycznego jedynie do nowo powstających placówek. Decyzja ta stawia istniejące ośrodki w bardzo trudnej sytuacji. Zakup aparatury niezbędnej do radioterapii (w tym konieczna wymiana zużytego już sprzętu na nowy) jest zbyt dużym obciążeniem dla ośrodków onkologicznych i podmiotów nimi zarządzających.

   Brak nakładów finansowych ze środków centralnych może doprowadzić do zaprzepaszczenia tego, co do dziś w lecznictwie onkologicznym zostało już osiągnięte. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo dużo w tej materii jest jeszcze do nadrobienia, zwłaszcza w niezbyt zamożnych regionach naszego kraju, które nie posiadają zaplecza medycznego w postaci dużych ośrodków zajmujących się leczeniem chorób nowotworowych. Zmusza się więc w ten sposób ciężko chorych pacjentów do poszukiwania pomocy w województwach ościennych w znacznej odległości od ich miejsca zamieszkania. Taki stan rzeczy wydłuża niestety czas podjęcia odpowiedniego leczenia i zmniejsza szanse pacjentów na pokonanie choroby.

   W przypadku Lubuskiego Ośrodka Onkologii w celu osiągnięcia nasycenia sprzętem do napromieniania na poziomie 250 tys. mieszkańców na jeden akcelerator (zgodnie z założeniami NPZChN) konieczne jest doposażenie ośrodka. W najbliższych siedmiu latach pojawi się także potrzeba wymiany obecnie funkcjonujących urządzeń. Zapewne podobna sytuacja będzie dotyczyć wielu innych w Polsce.

   W związku z tym uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o ograniczeniu doposażania ośrodków onkologicznych w aparaturę do radioterapii? Jeśli tak, proszę o przedstawienie analiz i płynących z nich wniosków przemawiających za ograniczeniem dofinansowania doposażania ośrodków onkologicznych w aparaturę do radioterapii.

   2. Jakie oszczędności ma przynieść ograniczenie dofinansowania do zakupu wyżej wspomnianego sprzętu i na jaki cel będą one przeznaczone?

   Z poważaniem

   Poseł Waldemar Sługocki

   Zielona Góra, dnia 17 listopada 2014 r.