Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na pismo z dnia 26 listopada 2014 r., znak: SPS-023-29479/14, przekazujące interpelację posła Łukasza Krupy w sprawie pobierania przez gminy opłat z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi wytwarzanymi w niewielkiej ilości wskutek prowadzenia działalności gospodarczej zarejestrowanej w lokalu mieszkalnym, uprzejmie przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

   Na wstępie należy stwierdzić, że przytoczona przez pana posła interpretacja jest stanowiskiem Ministerstwa Środowiska prezentowanym m.in. w odpowiedziach na interpelacje oraz zapytania członków parlamentu RP. W interpretacji tej pojawia się pojęcie niewielkiej ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w ramach prowadzonej działalności. Odnosząc się do zapytania, należy stwierdzić, że niewielka ilość odpadów komunalnych pochodząca z prowadzonej we własnym mieszkaniu działalności to ilość, która nie wymaga podstawiania dodatkowego pojemnika do zbierania odpadów komunalnych lub nie powoduje powstawania specyficznych dla danej działalności odpadów, które nie są podobne swoim składem do odpadów pochodzących z gospodarstw domowych (np. odpadów z działalności fryzjerskiej lub odpadów medycznych, lub odpadów z obróbki różnego rodzaju materiałów). Gmina może oceniać takie sytuacje za pośrednictwem podmiotu odbierającego odpady komunalne wyłonionego w drodze przetargu, który, odbierając odpady komunalne, monitoruje, czy nie znajduje się wśród nich duża ilość odpadów, które nie są odpadami komunalnymi.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że w dniu 28 listopada 2014 r. parlament RP ostatecznie przyjął ustawę o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona art. 6j ust. 4a, który ma na celu uregulowanie podnoszonego problemu. Zgodnie z tym przepisem w przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszcza się w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy. Ustawa ta została przekazana do podpisu prezydenta RP i wejdzie w życie w 14 dni od dnia ogłoszenia.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Janusz Ostapiuk

   Warszawa, dnia 16 grudnia 2014 r.