Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację posła Jacka Żalka w sprawie wymogu odręcznego sporządzania projektu zagospodarowania terenu, przekazaną przy piśmie z dnia 16 października 2014 r., znak: SPS-023-29109/14, po otrzymaniu stanowiska Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w odniesieniu do przedstawionych pytań, uprzejmie przedstawiam, co następuje.

   1. Czy obowiązujące prawo dopuszcza wykonanie projektu zagospodarowania terenu techniką komputerową, w programie typu CAD, na mapie cyfrowej (numerycznej), która została sporządzona zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi geodezji i kartografii, a następnie dołączenie do projektu budowlanego wydruku takiego projektu i opatrzenie go podpisem projektanta?

   2. Czy obowiązujące prawo dopuszcza wykonanie projektu zagospodarowania terenu techniką komputerową, w programie typu CAD, na skanie oryginalnej mapy papierowej, sporządzonej zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi geodezji i kartografii, a następnie dołączenie do projektu budowlanego wydruku takiego projektu i opatrzenie go podpisem projektanta?

   Przepisy prawa wskazują, że projekt budowlany powinien zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie (art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.). W myśl § 8 ust. 1 rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. poz. 462, z późn. zm.) projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien zawierać część opisową oraz część rysunkową sporządzoną na mapie do celów projektowych, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287, z późn. zm.). Należy zatem zauważyć, że przepisy Prawa budowlanego nie regulują procedur, z zachowaniem których mapa do celów projektowych oraz jej egzemplarze powinny być sporządzone.

   Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, powołując się na pismo Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (z dnia 8 października 2008 r., skierowane do wiadomości Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego), wskazał, że ˝opatrywanie klauzulami materiałów następuje niezależnie od formy prowadzenia zasobu i sposobu wykonania kopii. Materiały gromadzone w zasobie i udostępniane z zasobu na nośnikach informatycznych otrzymują identyfikator, którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu (Dz. U. z 1999 r. Nr 49, poz. 493). Istotne jest, aby opracowany projekt zagospodarowania terenu (wszystkie jego egzemplarze), stanowiący załącznik do projektu budowlanego przedkładanego w organie właściwym w sprawach pozwolenia na budowę, spełniał wszystkie wymogi określone dla niego w przepisach ustawy Prawo budowlane i ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Reasumując, mapa opracowana dla potrzeb sporządzenia projektu zagospodarowania terenu powinna odpowiadać wymogom określonym w przytoczonych przepisach prawa tak co do zakresu treści, jak i co do formy, a wszystkie kopie map wykorzystane do opracowania projektu winny być opatrzone przez organ prowadzący państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny - stosownymi klauzulami˝.

   Jak wynika z wyjaśnień Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który powołując się na pismo głównego geodety kraju (z dnia 14 maja 2014 r., znak: IZ-PZGiK.803.9.2014) stanowiące odpowiedź na wystąpienie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (z dnia 23 stycznia 2014 r., znak: DPR/INN/022/122/14) w sprawie obowiązku opatrywania map stosownymi klauzulami w związku z wejściem w życie z dniem 8 stycznia 2014 r. rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z dnia 5 września 2013 r. w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. poz. 1183), obowiązujące przepisy dotyczące organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego nadal dopuszczają możliwość wykorzystania w projekcie budowlanym elektronicznej wersji mapy do celów projektowych pod warunkiem, że została ona opatrzona stosowną klauzulą przez organ prowadzący państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny.

   Należy jednocześnie zaznaczyć, że ustawa Prawo budowlane wymaga, aby za każdy projekt budowlany był odpowiedzialny projektant konkretnego obiektu budowlanego. Osoba, która złożyła podpis na stronie tytułowej projektu budowlanego, odpowiada za jego zawartość, także za załączone do projektu dokumenty. Tym samym podpis projektanta na pierwszej stronie każdego projektu jest dla wiarygodności zawartych w nim dokumentów wystarczający.

   Powyższe stanowisko nie zawiera ograniczenia, że nie ma zastosowania do map wykorzystanych w projekcie budowlanym. Mając na uwadze powyższe, dopuszczalne jest wykorzystanie w projekcie budowlanym wydruku z elektronicznej wersji mapy do celów projektowych pod warunkiem, że została ona sporządzona zgodnie z wymogami prawa, otrzymała identyfikator ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, a projektant zamieścił swój oryginalny podpis na projekcie budowlanym. Również dopuszczalne jest wykorzystanie w projekcie budowlanym skanu mapy analogowej posiadającej stosowne klauzule pod warunkiem, że na pierwszej stronie projektu budowlanego projektant złożył swój podpis.

   3. Czy żądania organów ABB narzucające obowiązek wykonania projektu zagospodarowania terenu na oryginalnej mapie papierowej wyłącznie techniką ręczną nie naruszają zasady legalizmu sformułowanej w Kodeksie postępowania administracyjnego, w myśl której organ administracji publicznej powinien działać na podstawie prawa?

   Należy wskazać, że minister infrastruktury i rozwoju nie jest organem administracji architektoniczno-budowlanej ani organem nadzoru budowlanego w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. W przypadku nieprawidłowego załatwienia sprawy przez organy administracji architektoniczno-budowlanej lub nadzoru budowlanego inwestor ma prawo do zaskarżenia wydanego przez organ rozstrzygnięcia do organu wyższego stopnia na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.), a po wyczerpaniu administracyjnych środków zaskarżenia do sądów administracyjnych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). W przypadku innego naruszenia obowiązków służbowych przez pracowników ww. organów inwestor ma prawo do wniesienia skargi, w trybie określonym w przepisach działu VIII Kodeksu postępowania administracyjnego.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Janusz Żbik

   Warszawa, dnia 7 listopada 2014 r.