Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! Do mojego biura poselskiego napływają liczne skargi na sposób interpretowania obowiązujących przepisów przez urzędników w zakresie zatwierdzania projektów budowlanych i udzielania pozwoleń na budowę. Rozwój polskiego budownictwa bywa hamowany przez praktyki, które utrudniają inwestorom i projektantom załatwianie spraw w trakcie procedury zatwierdzania projektu budowlanego.

   Otrzymałem kopie postanowień administracyjnych, z których wynika, że niektóre organy AAB w postępowaniach o pozwolenie na budowę w świetle obowiązujących przepisów w XXI w. żądają, aby projekt zagospodarowania terenu został wrysowany na mapę ręcznie (pisakami). Zdaniem tych organów AAB niedopuszczalne jest użycie technik komputerowych, np. wykonanie projektu zagospodarowania terenu na mapie cyfrowej lub na skanie mapy papierowej, pomimo tego, że ośrodek geodezyjno-kartograficzny wydał taką mapę zgodnie z obowiązującymi przepisami i potwierdził odpowiednimi klauzulami.

   Wymienione organy administracji architektoniczno-budowlanej twierdzą, że projekt zagospodarowania terenu powinien zostać wykonany na ˝kopii aktualnej mapy zasadniczej˝, twierdząc, że kopią mapy zasadniczej są wyłącznie oryginalne mapy papierowe, podpisane przez geodetę. Zdaniem organów tylko na takich oryginalnych papierowych mapach może zostać wykonany projekt zagospodarowania terenu.

   Opisany problem zmusza architektów i inżynierów do ręcznego rysowania, co w dzisiejszych czasach jest czynnością archaiczną, a ponadto powoduje:

   - praktyczny brak możliwości sporządzenia czterech jednobrzmiących egzemplarzy projektu zagospodarowania terenu,

   - niepotrzebne utrudnienie i wydłużenie procesu projektowego i inwestycyjnego,

   - utrudnia przekazanie inwestorowi projektu w formie cyfrowej, niezbędnej do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane.

   Wydaje się, że narzucanie obowiązku ręcznego rysowania na mapach papierowych nie tylko nie przystoi w dzisiejszych czasach, ale też nie znajduje swojego uzasadnienia prawnego, o czym świadczy również fakt, że zdecydowana większość organów AAB nie kwestionuje projektów sporządzonych w formie komputerowej: na mapach skanowanych lub na mapach cyfrowych.

   Należy zauważyć, że kwestię sporządzania projektów zagospodarowania terenu reguluje § 8 ust. 1 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Przywołany przepis mówi, że projekt zagospodarowania terenu należy sporządzić na mapie do celów projektowych, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. l pkt 11 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Przepisem tym jest rozporządzenie z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a z § 72 tegoż rozporządzenia wynika, że formę dokumentów przeznaczonych dla zamawiającego określa umowa zawarta między zamawiającym a wykonawcą. Wydaje się więc, że nieuprawnione jest założenie niektórych organów AAB, że projekt zagospodarowania terenu można wykonać wyłącznie na mapie w wersji papierowej, skoro umowa pomiędzy geodetą a inwestorem lub projektantem może przewidywać inną formę wykonania mapy do celów projektowych.

   W związku z powyższym rodzą się następujące pytania:

   1. Czy obowiązujące prawo dopuszcza wykonanie projektu zagospodarowania terenu techniką komputerową, w programie typu CAD, na mapie cyfrowej (numerycznej), która została sporządzona zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi geodezji i kartografii, a następnie dołączenie do projektu budowlanego wydruku takiego projektu i opatrzenie go podpisem projektanta?

   2. Czy obowiązujące prawo dopuszcza wykonanie projektu zagospodarowania terenu techniką komputerową, w programie typu CAD, na skanie oryginalnej mapy papierowej, sporządzonej zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi geodezji i kartografii, a następnie dołączenie do projektu budowlanego wydruku takiego projektu i opatrzenie go podpisem projektanta?

   3. Czy żądania organów AAB narzucające obowiązek wykonania projektu zagospodarowania terenu na oryginalnej mapie papierowej wyłącznie techniką ręczną nie naruszają zasady legalizmu sformułowanej w Kodeksie postępowania administracyjnego, w myśl której organ administracji publicznej powinien działać na podstawie prawa?

   Łącząc wyrazy szacunku

   Poseł Jacek Żalek

   Białystok, dnia 13 października 2014 r.