Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Ubezpieczony pobiera emeryturę, jednocześnie ze świadczenia przeprowadzana jest egzekucja administracyjna z tytułu niespłaconych kredytów bankowych w wysokości 25% świadczenia - zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS. Jednak przepisy regulujące kwestię egzekucji administracyjnej z tytułu niespłaconych kredytów bankowych ze świadczenia emerytalnego są na tyle nieprecyzyjne, że wielu dłużników zastanawia się, czy potrącenie powinno być dokonywane od kwoty przed czy po odliczeniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej.

   Organy rentowe w całym kraju stoją na stanowisku, że potrąceń dokonuje się od kwoty przed odliczeniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 140 ustawy). Z kolei art. 139 ust. 1 pkt 5 tej samej ustawy mówi, że jeśli zajęcie świadczenia jest dokonywane z tytułu niespłaconych kredytów bankowych, to do obliczeń przyjmuje się kwotę po odliczeniu składki zdrowotnej i zaliczki dla urzędu skarbowego.

   Wielu emerytów jest zainteresowanych tą kwestią, w związku z tym proszę Pana Ministra o jednoznaczną odpowiedź na pytanie: Czy w przypadku przeprowadzanej przez ZUS egzekucji administracyjnej z tytułu niespłaconych kredytów bankowych ze świadczenia emerytalnego wysokość kwoty potrącenia powinna być odliczana od wysokości świadczenia przed czy po odliczeniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy i składki zdrowotnej?

   Z poważaniem

   Poseł Aleksandra Trybuś-Cieślar

   Cieszyn, dnia 13 października 2014 r.